AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray, Derbinin ve 29. Hafta Maçlarının Ertelenmesini Talep Etti

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 11 Mar 2022 - 13:00 / Son Güncelleme : 11 Mar 2022 - 15:05

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas ve sarı-kırmızılı yönetim , Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'e bir dilekçe göndererek erteleme talep etti

Sarı kırmızılı kulübün yazılı başvurusunda şu ifadeler yer adlı, "Sayın Nihat Özdemir, Sizlerin de yakından bildiği üzere, İstanbul'da yaşanan zorlu hava koşulları nedeniyle, uçak seferleri başta olmak üzere ulaştırma faaliyetlerinde çok ciddi problemler yaşanmaktadır. Tahminlere ve uzman görüşlerine göre bu sıkıntıların bugün ve hafta sonu da tüm şiddetiyle devam etmesi beklenmektedir.


Bu sıkıntılar ışığında; 10 Mart 2022 Perşembe gecesi, İspanya'da Barcelona FC ile Avrupa Ligi Son 16 Turu Müsabakası'na çıkan takımımızın İstanbul' dönüşü ile ilgili takvim ve yol haritası hâlâ netleştirilememiştir. Bugün saat 11:00 itibarıyla, takımımızı taşıyacak uçağın İstanbul Havalimanı'na inişi konusu halen kabul edilmemiştir. Halihazırda ilgili hava yolu ve havalimanı yetkilileriyle İzmir'e dönüş planları üzerinde görüşmeler devam etmektedir.


Doğal afet şartlarının yaşandığı, okulların resmi olarak iki gün tatil edildiği, çok sayıda kamu görevlisinin idari izinli sayıldığı bugünlerde TFF aynı zamanda 2. ve 3. Lig maçlarının mücbir sebep nedeniyle ertelenmesini karara bağlamış durumdadır.


Antrenman yapmadan Beiktaş maçına çıkma olasılığı yüksek

Türk futbol tarihinin en büyük başarılarından birini elde etme arifesinde, UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Finali yolunda emin adımlarla yürüdüğümüz bu dönemde, biraz önce belirttiğimiz ve tamamı bizim kontrolümüz dışında olan gelişmeler nedeniyle, Süper Lig'de bir sonraki maçımız olan Beşiktaş mücadelesine antrenman yapmadan çıkma olasılığımız çok yüksektir.


Öte yandan, Türk futbolu olarak içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde, Avrupa Ligi'nde elde edeceğimiz her başarının, ülke puanımıza paha biçilemez katkılar sunacağı, Türk futbolunun geleceğini aydınlatacağı, tüm milletimize büyük umut, güven ve moral vereceği ortadadır. 


Hayalini kurduğumuz mill başarı

Bu ülkede sporun birleştirici gücüne inanan milyonlarca kişi için, Galatasaray'ın çeyrek final ve olası final yolculuğu tüm taraftarlık duygularının ve renk sevdalarının ötesinde, uzun yıllardır özlediğimiz, hayalini kurduğumuz milli bir başarıdır.


29. hafta maçlarının 10 gün ertelenmesi..

Bu nedenle, Federasyonumuzun vermiş olduğu 2. ve 3. Ligler ile ilgili emsal teşkil edebilecek erteleme kararı ve 17 Mart 2022 Perşembe günü oynayacağımız Barcelona FC Avrupa Ligi Son 16 Tur Rövanş müsabakası dikkate alınarak; doğal afet şartlarının devam ettiği hususu geçerli olmak üzere; Adil rekabet ilkesine olan inancımızla, 2021-22 Süper Lig sezonunun 29. haftasının maçlarının 10 gün ertelenmesi talebini bilgi ve tasviplerinize sunuyoruz."

Nihat Kırmızı: "Beşiktaş ile de konuşacağız"

Konuyla ilgili Beyaz Futbol'a bir açıklama yapan Galatasaray Yöneticisi Nihat Kırmızı, "Erteleme konusunu Beşiktaş ile de konuşacağız. Onlar istemezse yapabileceğimiz bir şey yok. Çıkar aslanlar gibi oynarız. Biz bu ertelemeyi sadece kendimiz için değil, Türk futbolu için istiyoruz.

"İstanbul'a gelemediğimiz için erteleme önemli"

Hem saha zemininin bozulmaması, hem Barcelona rovanşına daha iyi hazır olmak hem de İstanbul'a gelemediğimiz için erteleme önemli. Belki de hava şartları böyle devam ederse mecburen maç ertelenecek.

"50 bin taraftarımız olacak"

Barcelona'da 80 bin kişiye karşı oynadık. Burada 50 bin taraftarımız olacak. O 50 bin taraftar 250 bin taraftar gibi bize destek verecek. Bu destekle turu geçeceğimize inanıyorum" dedi. 

Kocadağ: "Pazartesi günü maçımızı oynayacağız"

Galatasaray'ın TFF'den maçı erteleme talep etmesi üzerine Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Emre Kocadağ da A Spor'a açıklamalarda bulundu. Kocadağ, "Biz de ülkemizi temsil ederken hem bu sezon hem de önceki sezonlar çok sıkışık fikstürlerden çıktık. Avrupa deplasmanında 2-3 gün sonra kendi ligimizde İstanbul dışında maçlar oynadık. Erteleme ile ilgili bize resmi bir talep olmadı. Takımımız hazırlıklarını sürdürüyor. Hava şartları izin verirse pazartesi günü maçımızı oynayacağız" şeklinde konuştu.


Dalgakıran: "Benim görüşüm olumsuz"

Fanatik'e konuşan Beşiktaş 2. Başkanı Adnan Dalgakıran ise, "Beşiktaş olarak bizim de Avrupa ve ligde üst üste yoğun fikstürlerimiz oldu. Ama maçlarımıza erteleme yapılmadı. Şimdi yapılırsa çifte standart olur. Resmi olarak bize gelen bir talep yok ama gelirse de benim görüşüm olumsuz" ifadelerini kullandı. 

Galatasaray, İspanya'dan İzmir'e gidiyor

Avrupa Ligi son 16 turu ilk maçında dün akşam deplasmanda Barcelona ile karşılaşan Galatasaray, olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul'a dönemiyor. Sarı kırmızılılar İstanbul'daki yoğun kar yağışı nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesinden dolayı saat 15.30'da kalkan uçakla İzmir'e gidecek ve oradan karayoluyla İstanbul'a dönecek.

Nef Stadı'nda kar önlemi alındı

Süper Lig'de pazartesi akşamı Beşiktaş'ı Nef Stadyumu'nda konuk edecek. Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı, Seyrantepe civarında da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Kar yağışının pazartesi günü ülkeyi terk etmesi beklense de, Sarı-Kırmızılı yönetim olası bir kar birikmesi ve zemin bozulmasına karşı önlemini almış durumda. İlk etapta zemini koruma altına alan Galatasaraylı yetkililer, ısıtıcılarla çimleri güçlendirerek sahanın derbiye hazır olmasını sağlayacak.