Hakemler, TFF'ye itiraz etmeyecek!

Süper Lig maçlarında görev alacak hakemler eğer koronavirüs testi yaptırmazsa ne olur? Hakemler taahhüt verdi...
12 Haziran 2020 11:17- Son Güncelleme - 12 Haziran 2020 11:22
Google news abonelik

AJANSSPOR-ÖZEL

Süper Lig, bu akşam iki maçla yeniden başlıyor. Koronavirüs nedeniyle verilen yaklaşık 3 aylık aradan sonra kalan 8 haftanın tamamlanması için topbaşı yapılıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), maçlarda görev yapacak hakemlerden lig ve kupa maçlarına dair bir muvafakatname aldı. Tüm orta ve yardımcı hakemlere imzalatılan muvafakatnameye göre test yaptırmayanlara maç verilmeyecek ve bu konuda itiraz kabul edilmeyecek.

Hakemler verdikleri taahhütte, Covid-19 talimatı çerçevesinde istenilen koronavirüs testlerini yaptıracaklarını, sonuçları bildireceklerini ve de maçları yönetmeyi engelleyecek bir durumlarının oluşması halinde kendilerine görev verilmemesine itiraz etmeyeceklerini kabul edip imzayı attı.

Hakemler ön atamayla açıklanacak

Orta hakemler 5 Haziran'dan itibaren Riva'daki TFF tesislerinde hazırlıklarını gerçekleştirdi

TFF Merkez Hakem Kurulu, daha önce yaptığı açıklamada 8 maçlık pandemi liginde hakemlerin nasıl kullanılacağını şöyle belirtmişti:

  • Kampa, Süper Lig ve TFF 1. Lig'de hakem, VAR ve AVAR olarak görev yapacak hakemler davet edilmiştir. Ayrıca bu hakemlerimiz müsabakalarda 4. Hakem olarak da görevlendirilecektir.
  • Görevlendirmeler ön atama şeklinde yapılacak ve o maç için tüm hakem ekibinin Kovid-19 testlerinin negatif olarak sonuçlanmasından sonra onaylanarak kamuoyuna açıklanacaktır.
  • Atama ilkelerinde, pandemi koşullarına uygun değişiklikler yapılabilecektir. (Örn: Görevlendirmeler yapılırken, maçın oynanacağı şehre yakın illerden hakem tercihi yapılabilecektir)
  • Müsabakalarda görev yapan hakemlerin performans değerlendirmeleri TV gözlemcileri tarafından yapılabilecektir. (Müsabakalarda görevlendirilen gözlemciler, TV gözlemcisi olarak görev yapacaktır)