Hamamcıoğlu'ndan Cengiz'e: "Seni oraya getiren vesayet makamı"

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'e cevap verdi. Cengiz, "Hüküm yerine oturdu. Su aktı, yerini buldu. Şimdi bu bağlamda biz demokratik hukuk devleti içinde, bu tür vesayet makamlarının yavaş yavaş kırıldığı bir süreç yaşıyoruz" demişti. Eşref Hamamcıoğlu da bu açıklamalara cevap verdi. Öte yandan sarı kırmızılı camia, Aralık ayındaki seçime hazırlanıyor. Peki seçim kararı tüzüğe uygun mu? İşte detaylar...
21 Kasım 2020 16:01- Son Güncelleme - 21 Kasım 2020 16:09
Google news abonelik

Galatasaray’ın 2019’da ibrasızlık çıkan genel kurulunun 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davasında geçen pazartesi günü karar verilmişti. Mahkeme genel kurulda çıkan ibrasızlığı geçersiz saymıştı.

Bu kararın ardından başkan Mustafa Cengiz yaptığı açıklamada, “Tabii ki ben saygı duyarım alınan her karara, genel kurul kararına da saygı duyarım, ama alınan karar yanlış bir hükümdü. Bu hüküm yerine oturdu. Su aktı, yerini buldu. Şimdi bu bağlamda biz demokratik hukuk devleti içinde, bu tür vesayet makamlarının yavaş yavaş kırıldığı bir süreç yaşıyoruz. Ne mutlu bize ki, ne mutlu katkıda bulunan yönetim kurulu üyelerimize, avukatlarımıza... Hepsine teşekkür ediyorum” açıklamasını yapmıştı. (GALATASARAY'DA SEÇİM BAHARA MI KALDI?)

Galatasaray’ın divan kurulunda başkan Cengiz’in bu ifadeleri gündeme geldi. Divan Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Cengiz’e “Kast ettiği vesayet makamı kendisini bu göreve getiren genel kurul üyeleridir. Bu talihsiz bir açıklamadır” ifadeleriyle cevap verdi. (GALATASARAY'IN BAŞKAN ADAYI BURAK ELMAS: "İRADENİN YÜZDE 25'İ SEÇİME YANSIMAYACAK")

"Seçim ilanı tüzüğümüze uygun değil"

"Seçim ilanı tüzüğümüze uygun değil"

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, yönetim kurulunun aldığı olağanüstü seçim genel kurul toplantısı kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Tüzüğümüzün 27., 29. ve 30. maddeleri çerçevesinde bu seçim ilanının tüzüğümüze uygun yapılmadığını görüyoruz" dedi.

Galatasaray'da kasım ayı divan kurulu toplantısı online olarak gerçekleşti. Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, divanda açıklamalarda bulundu. Camiayı ilgilendiren iki konu olduğunu söyleyen Hamamcıoğlu, "Birincisi yönetim kurulumuzun tüzüğümüzün 28. maddesine dayanarak almış olduğu olağanüstü erken seçim toplantısı. Diğeri de uzun zaman idari ibrasızlık ile ilgili mahkeme süreci. Bu kapsamda önemli gelişmeler var.

Bu konuları tüzük çerçevesinde divan kurulumuzun görevi olması nedeniyle sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi mahkeme kararı. Mahkeme kararı uzun zamandır devam ediyor. Maalesef yaşanmış olan idari ibrasızlık sonucu kulüp yönetimi mahkemeye müracaat etti. Bazı üyelerimiz müşteki, bazıları müdahil oldular. Sonunda hukuk mercileri genel kuruldan çıkan idari ibrasızlık kararının geçerli olmadığını söyleyerek mevcut yönetim kurulumuzu ibra etmiştir. Normal süreç devam etmektedir. Camiamıza ve bizlere düşen saygıyla karşılamak" diye konuştu.

"Seçim ilanının tüzüğümüze uygun yapılmadığını görüyoruz"

"Seçim ilanının tüzüğümüze uygun yapılmadığını görüyoruz"

Yönetim kurulunun aldığı erken seçim kararını da değerlendiren Divan Başkanı Hamamcıoğlu, "Tüzüğümüz 61. maddesi çerçevesinde divan kurulu olarak artık bir nevi yüksek seçim kurulu rolünü üstlenmek durumundayız, seçim olması halinde. Tüzüğümüzün 27., 29. ve 30. maddeleri çerçevesinde bu seçim ilanının tüzüğümüze uygun yapılmadığını görüyoruz. 13 Kasım’da gazetelerde ve resmi sitemizde erken seçim ilanı yapılmıştır, yer, tarih ve gündem belirterek. Seçim yapılmadan önce gerekli izinlerin alınması gerekiyor. 29. madde diyor ki, 'Gerekil izin alınmadan yapılan ilanlar tüzüğe aykırıdır'. O bakımdan biz bunu hatırlatan bir yazıyla alınmış olan bir izin belgesi var ise yönetim kurulu kararı ve ilanları versinler ki divan kuruluna, divan kurulu da seçim sürecini başlatabilsin.

Seçim süreci, adaylığını ilan eden kişilerin, tüzüğümüze belirtilen şartlarda dosyalarını tamamlayarak divan kurulumuza müracaat etmeleri gerekir. Divan kurulu da sicil kurulu ile iş birliği içinde aidat ve üyelik kıdem bakımından gerek başkan adaylarını gerek kurullarda görev alacak kişilerin ve adayların aday olabilmeleri için gerekli 100 imzayı veren imza sahiplerinin tehidini istemek koşuluyla seçim süreci başlayacaktı. Galatasaray’da yine bir ilke imza atıldı. İzinler alınmadan seçim tarihi ilan edildi. Şu an itibariyle divan kuruluna gelen bir izin belgesi yok. Ekim ayındaki kurulda belirttiğimiz gibi Galatasaray Spor Kulübü’nü icraatlarıyla, söylemleriyle ve temsiliyle Türk kamuoyunu bu zamana kadar yönlendirdiğini görüyoruz. Çok uzun zamandır bunlarda bir zafiyetimiz var. İzin alınmadan ilan edilmesi de bu zafiyetlerden biri olmuştur. Bu konuda değerli başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizin dikkatine sunuyorum. Bildiğimizin dışında sebep yoksa. Bu konular çok hassas konular" şeklinde konuştu.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.