• Diğerleri

Hedef; madalya ile veda!

2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanarak Türkiye tarihine geçen milli halterci Nurcan Taylan, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde etmesi durumunda son kez yarışacağını söyledi.
25 Eylül 2015 12:39- Son Güncelleme - 25 Eylül 2015 12:39
Google news abonelik
Hedef; madalya ile veda!

Nurcan Taylan, 3 yıl boyunca haksız bir şekilde halterden uzak kaldığını ancak buna rağmen son Avrupa Şampiyonası'nda koparmada altın madalya kazandığını ifade etti.

Avrupa, dünya ve olimpiyat rekorlarının elinde bulunduğunu belirten Nurcan Taylan, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nın kendisi için son yarışma olacağını açıkladı.

Dünya Halter Şampiyonası için hazırlıklarını 2 aydır Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) sürdüren milli sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olimpiyat oyunlarında her sporcunun madalya almak istediğini anlatarak, "Olimpiyatlarda madalya alarak podyumlara veda etmek istiyorum" dedi.

Olimpiyat oyunlarında altın madalya kazanarak, Türkiye tarihine geçtiğini hatırlatan Nurcan Taylan, "Avrupa, dünya ve olimpiyat rekorlarım hala kırılamadı. Yıllarca da kırılacağını sanmıyorum. İki aydır Ankara'da kamptayım. Dünya şampiyonasına da yaklaşık 2,5 ay kaldı. Asıl hedefimiz dünya şampiyonasında kota alabilmek. Şu anki derecelerime göre madalya da gözüküyor. Bir sakatlık olmazsa elimden gelen her şeyi podyumda göstermek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Haftada 6 gün idman yaptığını ve yaklaşık 3 tonun üzerinde kilo kaldırdığını aktaran ay-yıldızlı halterci, şöyle devam etti: "2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na 3 kadın sporcuyla katılmak istiyoruz. İlk 5 içinde yer almak olimpiyat kotası için yeterli. Madalya da olursa benim için güzel olur. Koparma hareketime güveniyorum. Avrupa Şampiyonası'nda koparmada birinci olmuştum"

"Haksız bir ceza aldım"
Başarılı sporcu Nurcan Taylan, kendisine verilen doping cezasının haksız olduğunu ve kendisini 3 yıl süreyle spordan uzaklaştırdığını kaydetti.

Milli sporcu, 2011 yılından bu yana yarışamadığını dile getirerek, şunları söyledi: "Üç yıl spordan uzaklaştım ve tamamen koptum. Hiç antrenman yapmadım. Ağır bir spor yapıyoruz. Gönlümden geçtiği şekilde bırakmayı istediğim için tekrar haltere başladım. Yavaş yavaş toparlanıyorum. Geçen yıl Avrupa Şampiyonası'nda yarıştım. 17. altın madalyamı bu şampiyonada kazandım"

Gençleri yetiştirecek
Nurcan Taylan, aktif spor hayatını bitirdikten sonra antrenör veya yönetici olarak Türk halterine hizmet etmek istediğini belirtti.

Özel hayatına zaman ayırmaya karar verdiğini kaydeden Nurcan Taylan, "Aktif spor hayatını bitirince sporcu yetiştirmek istiyorum. Yöneticilik veya antrenörlük olabilir. Yedi yıldır spor yapıyorum. Çok fedakarlık yaptım. Genç sporculara ablalık yapmak istiyorum" şeklinde konuştu.

Antrenmanlara makyajlı geliyor
Milli halterci Nurcan Taylan, ağır antrenmanlar öncesinde her kadın gibi kendisinin de bakımına önem verdiğini ve makyajıyla çalışmaya katıldığını söyledi.

"Kadınlar kendilerine bakmayı severler" diyen Nurcan, sözlerini şöyle tamamladı: "Tamamen erkeklere özgü bir spor yapıyoruz. Ben bu sporu 7 senedir yapıyorum ama erkeklere daha çok yakışıyor. Böyle küçük şeylerle kendimizi mutlu etmek istiyoruz. Antrenmanlara motive olabilmek için kendime bakım da yapıyorum. Ağır antrenmanlar öncesinde bakımıma daha fazla ağırlık veriyorum"

İlk 10 Haftayı Nasıl Geçirdiler? | Borussia Dortmund - Bundesliga 2019/20