Heyecan sona erdi! Zafer Kristijan Durasek'in..

03.05.2015 - 13:31 | Son Güncellenme: 03.05.2015 - 16:21

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu (TUR 2015) Lampre-Merida'nın Hırvat sporcusu Kristijan Durasek kazandı.

Alanya'da 26 Nisan'da başlayan TUR 2015'in 8. ve son etabı İstanbul'da düzenlendi. Yarışın finişini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da izledi.

Genellikle düz parkurdan oluşan 124 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabında, Caja Rural-Seguros RGA takımının İspanyol bisikletçisi Luis Mas Bonet, 2 saat 45 dakika 3 saniyelik derecesiyle Mark Cavendish'in önünde birinciliğe ulaştı.

Turun en prestijli etabında Etixx-Quick Step'ten Büyük Britanyalı Cavendish ikinci, Caja Rural-Seguros RGA takımının bir diğer sporcusu Carlos Barbero Cuesta ise üçüncü oldu.

"Turkuaz mayo" Durasek'in
Genel klasman liderliğini koruyan Lampre-Merida'nın Hırvat bisikletçisi Kristijan Durasek, 6. etapta ele geçirdiği "turkuaz mayo"yu bırakmadı.

Durasek, etap birinciliği bulunmamasına rağmen 31 saat 6 dakika 44 saniyelik toplam süresiyle turu ilk sırada bitirdi.

Bretagne-Seche Environnement ekibinden Arjantinli Eduardo Sepulveda 32, Tinkoff Saxo'dan Avustralyalı Jay Mccarthy ise 56 saniye geriden lider Durasek'i takip etti.

Final etabı öncesi genel klasmanda 2. sırada bulunan CCC Sprandi-Polkowice takımından İtalyan Davide Rebellin, finişe 30 kilometre kala talihsiz bir kaza geçirdi. Yarışa devam edemeyen Rebellin, kürsü şansını kaçırdı.

En iyi sprinter Cavendish
İstanbul-İstanbul etabını ikinci sırada bitiren Cavendish, en iyi sprintere verilen "yeşil mayo"yu Pro Cyling takımının İtalyan bisikletçisi Daniele Ratto'dan aldı.

Büyük Britanyalı sporcu, 5. etapta kaybettiği "yeşil mayo"yu turun son gününde yeniden giydi.

En iyi tırmanışçı klasmanını zirvede tamamlayan Colombia'dan Juan Pablo Valencia ise dağların kralına verilen "kırmızı mayo"nun sahibi oldu.

Türkiye güzellikleri klasmanının lideri Caja Rural-Seguros RGA takımının İspanyol bisikletçisi Luis Mas Bonet de ilk etaptan bu yana taşıdığı "beyaz mayo"yu rakiplerine kaptırmadı ve İstanbul zaferini taçlandırdı.

TUR 2015'te dereceye giren sporcular ve takımlar şu şekilde:

Turkuaz mayo (Genel klasman)

1. Kristijan Durasek (Lampre-Merida)

2. Eduardo Sepulveda (Bretagne-Seche Environnement)

3. Jay Mccarthy (Tinkoff Saxo)

- Yeşil mayo (Sprint)

1. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

2. Daniele Ratto (Pro Cyling)

3. Manuel Belletti (Southeast)

- Kırmızı mayo (Dağların kralı)

1. Juan Pablo Valencia (Colombia) 

2. Thomas De Gendt (Lotto Soudal)

3. Songezo Jim (MTN-Qhubeka)

- Beyaz mayo (Türkiye'nin güzellikleri)

1. Luis Mas Bonet (Caja Rural-Seguros RGA)

2. Federico Zurlo (UnitedHealthcare Pro Cyling)

3. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

- Takımlar

1. Caja Rural-Serguros RGA (İspanya)

2. Astana (Kazakistan)

3. Colombia (Kolombiya)

Notlar..Notlar..Notlar..
Lampre-Merida takımından Hırvat sporcu Kristijan Durasek'in kazandığı 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda (TUR 2015)  sporcular, 8 gün boyunca toplam bin 258 kilometre pedal çevirdi.

Alanya'da 26 Nisan'da startı verilen TUR 2015, İstanbul'da düzenlenen 8. etapla tamamlandı. 

Alanya'dan Antalya, Kemer, Elmalı, Fethiye, Marmaris, Muğla, Pamukkale, Denizli, Selçuk, İzmir ve İstanbul güzergahlarını takip eden bisikletçiler, 8 günde bin 258 kilometre mesafe katetti.  

 Sporcular, gittikleri her yerde yerli ve yabancı turistler ile bölge halkının yoğun ilgilisiyle karşılaştı. 21 takımdan 165 sporcu'nun 145'i turu tamamlarken, zafer Hırvat bisikletçi Durasek'in oldu. 

190 ülkeden izlendi
Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayan organizasyon, geniş bir yayın ağıyla dünyaya ulaştırıldı.  Ulusal ve uluslararası televizyon kanallarından yayınlanan organizasyon, 190 ülkede ekranlara taşındı.

Canlı yayınlarla Türkiye'nin doğal güzelliklerini dünyaya tanıtan tur, ülke turizmine katkı sağlayan en önemli vitrin olmaya devam etti. 

Medya kuruluşları da organizasyona büyük ilgi gösterdi. Turu 50'si yabancı, 200'ün üzerinde basın mensubu izledi.

Bin 300 kişilik kafile görev yaptı
Alanya'dan İstanbul'a uzanan tura bin 300 kişilik kafile eşlik etti. Etaplarda görev alan kişilerle birlikte sayı 7 bini buldu. Bisikletçiler ve tur ekibi, İzmir'de koşulan 7. etabın ardından hava yoluyla İstanbul'a taşındı.

Cavendish'ten 3 etap zaferi
Türkiye'de ikinci kez yarışan Etixx-Quick Step takımının Büyük Britanyalı bisikletçisi Mark Cavendish, TUR 2015'te 3 etap birinciliği elde etti. 

Alanya, Antalya ve İzmir'de finişi ilk sırada geçen Cavendish, Türkiye'deki etap galibiyeti sayısını 7'ye çıkardı.

Medya ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Büyük Britanyalı sporcu, son iki organizasyonda en iyi sprintere verilen "yeşil mayo"yu rakiplerine bırakmadı.

Etap kazanmadan lider oldu
TUR 2015'te zafere ulaşan Lampre-Merida'nın Hırvat sporcusu Kristijan Durasek, etap kazanmamasına rağmen genel klasmanda ilk sırayı aldı.

Elmalı'daki zorlu tırmanış finişini 2. sırada tamamlayan ve sprinterlerle zaman farkını açan Durasek, bu avantajı turun sonuna kadar korudu ve 31 saat 6 dakika 44 saniyelik toplam süresiyle "turkuaz mayo"yu elde etti.

Turda en çok etabı 3 kezle Cavendish kazanırken, Davide Rebellin, Andre Greipel, Sacha Modolo, Pello Bilbao Lopez ve Luis Mas Bonet de birer kez finiş çizgisini ilk sırada geçti.

Tırmanış parkurları zorladı
Genel itibarıyla düz etaplardan oluşan turdaki iki tırmanış etabında sporcular, büyük efor sarf etti. Bisikletçiler en çok Kemer-Elmalı etabında deniz seviyesinden bin 850 metreye tırmanırken zorlandı.

Selçuk tırmanışında da bisikletçiler, son 5 kilometrede 400 metre yüksekliğe karşı pedal çevirerek Meryem Ana tepesine ulaştı.

Yumruk tura damga vurdu
Turun 5. gününde Muğla ile Pamukkale arasında koşulan 5. etapta, nadir görülen bir olay yaşandı.  Astana takımından Kazak Dmitriy Gruzdev, Southeast ekibinden Arnavut sporcu Eugert Zhupa'ya yumruk attı. 

Sacha Modolo'nun zaferiyle sonuçlanan etabın ardından toplanan komiserler kurulu, Gruzdev'i diskalifiye etti.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler