İdlib nerede? İdlib hangi ülkede ve nüfusu ne kadar?

28.02.2020 - 02:59 | Son Güncellenme: 28.02.2020 - 02:59

Mehmetçik'in operasyon için bulunduğu İdlib'in nerede olduğu merak ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon düzenlediği İdlib'in ülkemize ne kadar yakın olduğu araştırılıyor. Peki İdlib nerede? İdlib hangi ülkede ve nüfusu ne kadar?

İdlib nerede? sorusu Türkiye gündemine sık sık gelen kent ile ilgili detayları merak eden vatandaşlar tarafından soruluyor. TSK'nın İdlib'te yürüttüğü operasyon nedeniyle, haberlerde ve resmi açıklamalarda İdlib'deki son durum sık sık yer alıyor. İşte İdlib ile ilgili detaylar...

İDLİB NEREDE, HANGİ ÜLKE SINIRLARINDA?

İdlib veya İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

 

 

Senin için hazırladığımız haberler