İdlib nerede, nüfusu kaç?

04.02.2020 - 02:51 | Son Güncellenme: 04.02.2020 - 02:51

Mehmetçik'in operasyon için bulunduğu İdlib'in nerede olduğu merak ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon düzenlediği kent ülkemize yakın mı? İdlib haritada nerede? İşte İdlib şehrine tüm merak edilenler...

İdlib, yaklaşık 4 milyona yakın sivilin yaşamını sürdürdüğü bölge olması dolayısıyla büyük önem arz ediyor. 2015 yılının Mart ayından bu yana 'muhaliflerin kalesi' olarak anılan İdlib, Türkiye sınırına ise 130 kilometrelik bir alanla komşuluk ediyor. Peki, İdlib nerede?  İdlib'in nüfusu kaç? İşte, detaylı bilgiler

İDLİB NEREDE?

İdlib veya İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

İDLİB NÜFUSU KAÇTIR?

Merkez İstatistik Bürosu tarafından yapılan 2004 nüfus sayımında, Idlib 98.791 nüfusa sahipti ve 2010 yılında nüfus 165.000 civarındaydı. Suriye İç Savaşı 2011'de başlamadan önce, bölge sakinleri önemli bir Hıristiyan azınlık olmasına rağmen çoğunlukla Sünni Müslümanlardı. İdlib altı ana bölgeye ayrılmıştır: Ashrafiyeh (en kalabalık), Hittin, Hicaz, Şehir Merkezi, Hurriya ve el-Qusur.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler