İdlib'te son durum nedir?

29.02.2020 - 18:26 | Son Güncellenme: 29.02.2020 - 18:26

İdlib son durum gelişmeleri sıkça takip ediliyor. Geçtiğimiz akşam İdlib'te Türk askerimize yapılan hain saldırıda 33 şehit verdik. Peki, İdlib'te şu an son durum ne?

İdlib son dakika gelişmeleri takip edilmeye devam ediyor.  İdlib'de askerlerimize karşı yapılan alçak saldırı sonucunda 33 askerimizin şehit olduğu son dakika haberi ile duyurulmuş ve tüm ülkeyi yasa boğmuştu. Sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde güvenlik toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantı sonrasında gün içerisinde gelişmeler peş peşe yaşanırken ABD "Bugünlerde ABD, NATO müttefiki Türkiye'ye bağlılığını sürdürmekten tereddüt etmeyecektir" şeklinde ifadeler kullandığı bir açıklama gerçekleştirdi. Aynı zamanda İdlib'deki alçak saldırıda şehit olan askerlerimizin isimleri dün açıklandı ve acı haber ailelerine ulaştı. Yaşanan gelişmeler tüm Türkiye tarafından takip edilmeye devam ediyor. İşte İdlib son dakika gelişmeleri ve son durum…

KRİTİK TOPLANTI SONRASI NATO'DAN TÜRKİYE'YE DESTEK GELDİ!

Toplantı çerçevesinde Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk yaşanan gelişmelere ilişkin müttefikleri bilgilendirdi. Kritik toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantı sonrasında "Saldırıyı kınıyoruz. NATO Türkiye'nin yanındadır. Hava savunması dâhil Türkiye'ye destek veriyoruz" açıklamasında bulundu.

İşte yaşanan tüm gelişmeler;

İDLİB'DE SON DURUM!

REJİM HAVADAN VE KARADAN VURULUYOR!

MSB, 1 askerin şehit olduğunu, 56 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

MSB'nin Twitter adresinden yapılan açıklamada, "Bölgedeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; Ateş altına alınan rejim hedeflerinden 8 tank, 4 zırhlı muharebe aracı, 5 obüs ve 2 çok namlulu roketatarın imha edildiği, 56 rejim unsurunun da etkisiz hale getirildiği öğrenilmiştir. Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza rejim tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgede ateş altına alınan rejim hedefleri vurulmaya devam edilmektedir. Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, TSK ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz. Şehitlerimizin kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız" ifadelerine yer verildi.

İDLİB SON DAKİKA GELİŞMELERİ

01.35: Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek.'' dedi.

01.02: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Destek için seçenekler değerlendiriliyor. Türkiye ile iletişim halindeyiz.

00.42: ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Craft "Askerlerinin ölümüyle sonuçlanan gayrimeşru saldırılara karşılık verme konusunda Türkiye'ye desteğimiz tamdır." ifadelerini kullandı. Craft, Rusya'yı bölgedeki savaş uçaklarını acilen yere indirmeye, Suriye ile Rusya'yı Astana Sözleşmesi sınırlarına çekilmeye çağırdı.

00:30: ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib'deki son durumla ilgili olarak Türkiye'ye en hızlı şekilde yardım etme konusunu değerlendirdiklerini açıkladı.

23.17: Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de rejim güçleri tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 askerin şehit olduğunu, 2 askerin yaralandığını bildirdi.

 

Senin için hazırladığımız haberler