• Diğerleri

İlber Ortaylı'dan futbol sohbeti! 'Beşiktaş'ın hakkı eskiden verilirdi'

Tarihçi İlber Ortaylı, Beşiktaş'ın Youtube kanalının konuğu oldu. Ortaylı, İkinci Başkanı Adnan Dalgakıran ile bir futbol sohbeti yaptı. İlber Ortaylı'nın Beşiktaş ve futbol açıklamalarını derledik...
4 Mart 2020 23:54- Son Güncelleme - 4 Mart 2020 23:19

İlber Ortaylı, Beşiktaş'ın Youtube kanalına konuk oldu. Prof. Dr.  Ortaylı, Beşiktaş İkinci Başkanı Adnan Dalgakıran ile Beşiktaş ve futbol tarihi hakkında bir sohbet gerçekleştirdi. 

İşte Ortaylı’nın söylediklerinden Ajansspor’un derledikleri:

'Futbolcular zaman zaman bunun dışına çıkabiliyor...'

Benim zamanımda futbol bu kadar büyük imkanlarla oynanmıyordu. Daha fazla Batı Avrupa kültürüne yakın futbolculuk vardı. İdareciler ve futbolcular, taraftarda böyle bir hava vardı. Futbolcular zaman zaman bunun dışına çıkabiliyor ama ihtar ediliyordu. Şimdi çok daha farklı bir şey oldu, onu anlayamadım. 

Futbolu herkes bilir. Niye o kadar dikkatle seyrediyorlar onu da bilmiyorum. Mahallenin kahvesine git, berbere git hepsi ne biçim biliyor. 

Beşiktaş bizim çocukluğumuzda daha çok para harcardı, şimdi harcayamıyor. Küçük çocuklara daha çok spor öğreteceksin. Bir zamanlar bunlar yapıldı ve o kadar adam çıktı. Futbolla uğraşması bir cemiyetin bir nevi az gelişmişliktir. En kolay spor olarak görülüyor. Bunun yanı var, jimnastikçi olacak. BJK bunun adı…

'Vazgeçemiyorlar çünkü iyi oynuyor bizimkiler...'

Almanya 85 milyon nüfuslu bir ülke. 3.5 milyon 58’in yüzde beşi bile değil. Futbol camiasındaki Türk oyunculara, yıldız olanlara, milli takıma girenlere bir bakın… Hiç tasvip etmediğim bir milliyetçilik yapmalarına rağmen. Buna rağmen vazgeçemiyorlar çünkü iyi oynuyor bizimkiler.

Beşiktaş’ın hakkı eskiden verilirdi. Çocukların yetişmesine en çok gayret sarf eden bir kulüptü. Şimdi artık kimseyi övemeyiz bu konuda. Tüm spor kulüpleri başka bir yere gitti. 

Beşiktaş şampiyon olduğunu zaman sokağa çıktığınız oldu mu?

Niye olmasın? 100. yılda da seyre çıktık. Her sene takip etmem ama çocuklar ‘Hoca orada ne arıyorsun?’ diye sordu. Bayrağın altına ben de girdim, biri fotoğrafımızı çekti ve Galatasaray’da okulun gazetesinde fotoğrafımı basmışlar ‘Ne arıyormuşum?’ diye. Ne arayacağım, 100. yılı kutluyorum. O fotoğrafı çeken de gizli Beşiktaşlı…

'Kulüp başkanlığı zor iş'

Kulüp başkanlığı zor iş. Parti reisliğine benzemiyor. Çok belalı bir şey. Karşınızda standart insanlar ve mekanizma yok. Ekonominin, gelir kaynaklarının dağınıklığı adamı delirtebilir. Herkesin becerebileceği bir şey değil.  

Anlayış sahibi olun. Her kulüp için geçerli. Herkes tuttuğu takım kazansın ister ama bu toplumdasınız ve tek bir kulüp yok. Top yuvarlak. Camianın içinde her şeye dikkat etmek gerekir. Denge lazım.

1. Hafta / Wolfsburg - Köln: 2-1 (Özet)