Modern Pentatlon Dünya Kupası'nda İlke Özyüksel’den Tarihi Madalya

Akın Ungan
03.06.2023 - 13:53 | Son Güncellenme: 03.06.2023 - 14:02

Modern Pentatlon Dünya Kupası kadınlar bireysel finalleri bugün bitti. 13 ülkenin katıldığı final yarışında Türkiye 2. oldu. İlke Özyüksel tarihi madalya aldı.

Modern Pentatlon Dünya Kupası'nda İlke Özyüksel’den Tarihi Madalya

Modern Pentatlon Dünya Kupası kadınlar bireysel finalleri bugün sonra erdi. 13 ülkenin katıldığı final yarışında İtalya 1’inci, Türkiye 2’nci, Fransa ise 3’üncü oldu.

İlke Özyüksel yine bir ilke imza attı

Dünya kupası tarihinde Türkiye’ye ilk madalyasını kazandıran milli pentatloncu İlke Özyüksel, UIPM Dünya Kupası Finali’nde 2'nci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etme başarısı gösteren ilk sporcu olan Özyüksel, yine bir ilke imza atarak Türkiye'nin modern pentatlon tarihinde ilk madalyasını kazanan sporcu oldu.

Ankara Atlı Spor Kulübü'nde düzenlenen dünya kupası finalinde binicilik, eskrim, yüzme, koşu ve atış etaplarından toplamda 1374 puan alan Özyüksel, dünya 2'ncisi oldu. Kadınlar finalinde İtalyan sporcu Elena Michelli 1377 puanla birincilik kürsüsüne çıktı. 3'üncü ise 1373 puanla Fransız Marie Otezia oldu.

İlgini Çekebilir
Son olimpiyat şampiyonunu devirdi! Merve Dinçel dünya şampiyonu!
Habere Git

Madalyayı Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı verdi

Altın madalya alan Michelli, elde ettiği dereceyle 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na kota hakkı elde etti. Düzenlenen madalya töreninde İlke Özyüksel'e madalyasını Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Veli Ozan Çakır takdim etti.

"Kanımın son damlasına kadar finişe gittim"

Madalya töreninin ardından DHA'ya konuşan Özyüksel, yarış anında konsantre olduğunu ve son ana kadar hiçbir şey düşünmediğini belirtti. Atışa da çok konsantre girdiğini söyleyen Özyüksel, "Ama demek ki bir şeyleri eksik, yanlış yaptık. Kanımın son damlasına kadar finişe gittim. Mutluyum 2'ncilik için. Tarihin ilk world cup final madalyası" ifadelerini kullandı.

"Olimpiyatın pratiğini yaptık"

Özyüksel, "Hem puan olarak hem de kalite olarak olimpiyatlarla aynı kalite düzeyinde bir yarıştı. Olimpiyatın bir nevi pratiğini yapmış olduk. Dünya Kupası finalleri olimpiyatlarla aynı sisteme sahip tek yarışma. Evimde böyle bir başarı yakaladığım için çok mutluyum" açıklamasını yaptı.

"Çok zor süreçteyim, annemden ayrı kalıyorum"

Sözlerine devam eden milli sporcu, "Koşarken düşüncelerim çok güzeldi, stres yönetimim çok güzeldi. Hazırlıkların sonucunda bu başarıların gelmesi beni çok mutlu ediyor. Çok zor süreçteyim, annemden ayrı kalıyorum, kafam sürekli onda ama hepsini bir şekilde başarıyoruz. Teknik ve destek ekibim benimle çok ilgileniyor" şeklinde konuştu.

"Gözümüzü Paris'e dikeceğiz"

İlke Özyüksel, "Çok güzel bir süreçteyiz. Başkanımız her şeyi yapıyor. Onlar arkamızda olduğu için bu madalyalar geliyor. Onlar olmasa gerçekten mümkün değil bu başarıların gelmesi. Umarım Paris’te de aynı şekilde aynı mutlulukla kürsünün en üst basamağında bunları konuşuyor oluruz. O zamana kadar kotayı almayı hedefliyoruz. Bu sene rahat bir şekilde kotayı cebimize koyacağız ve gözümüzü Paris'e dikeceğiz" dedi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler