İngiliz Sprinter Chijindu Ujah Yasaklı Madde Yüzünden 22 Ay Men Cezası Aldı

İsa Kethüda
10.10.2022 - 23:34 | Son Güncellenme: 10.10.2022 - 23:39

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda iki yasaklı madde testi pozitif çıkan İngiliz sprinter Chijindu Ujah, 22 ay spordan men cezası aldı. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

İngiliz sporcu Chijindu Ujah, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda iki madde kullanım testinin de pozitif çıkması sonrası yasaklı madde kullanımı yüzünden 22 ay spordan men edildi. 

Madalya iptal edildi

28 yaşındaki İngiliz atlet Chijindu Ujah aldığı ceza ile sporseverleri hayal krııklığına uğrattı. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ostarine ve S-23 testlerinin pozitif çıkması ile yasaklı madde kullandığı tespit edilen Ujah’ın Büyük Britanya takımının erkekler 4x100 metre bayrak yarışında kazandığı gümüş madalyası iptal edildi. 

İlgini Çekebilir
Her şeyleri eşit! 'A' farkıyla Süper Lig lideri oldu!
Habere Git

İhlali kabul etti

Chijindu Ujah’ın aldığı ceza sonrası Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU) ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) İngiliz atletin kasıtlı olarak yasaklı madde kullanmadığına hükmetti. İsmi yasaklı madde kullanımı ile anılan Ujah ise yaptığı ihlali hemen kabul etti. İngiliz atletin ihlali hızlıca kabul etmesi sonrası aldığı 2 yıllık hak mahrumiyeti cezası 2 aya indirildi. 6 Ağustos 2021’den itibaren geçerli sayılan ceza 5 Haziran 2023'te bitecek. 

"Kasıtlı olarak kullanmadı"

Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU) Başkanı Brett Clothier ise yaptığı açıklamada Ujah’ın kasıtlı olarak yasaklı madde kullanmadığını şu sözlerle açıkladı: "Bu olayda olguların kapsamlı bir incelemesinden sonra Bay Ujah'ın gerçekten de kontamine bir takviye yuttuğuna ikna olduk. Ancak geçerlilik süresinde herhangi bir indirim hakkı olduğuna dair bir durum görülemedi. Takviye almak sporcular için kontamine hatta yasaklı madde karıştırılmış olma riski yüzünden tehlikeli bir durum. Sporcular herhangi bir şey almadan önce yüzde yüz emin olmalılar, bunu rakiplerine borçlular. Eğer alacağınız şey hakkında bir şüpheniz varsa almayın."

"Büyük hayal kırıklığı"

Birleşik Krallık Atletizm (UKA) Chijindu Ujah'ın eylemlerine karşı karşısında yaşadıkları yoğun hayal kırıklığını şu sözlerle ifade etti: "Bir kişinin dürüst ve temiz atletizm konusunda taahhüdünü yerine getirmedeki ihmali tüm bayrak yarışı programı üzerinde yıkıcı bir etki yarattı. Bu taahhütler Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda'yı temsil etmenin temel yükümlülüklerinden biri. Yaşadığımız bu yıkıcı etki Olimpiyat finali sırasında Ujah ile yarışan sporcuların yaşadığı yıkımdan fazla değil. Ujah’ın aldığı bu spordan men cezası takım arkadaşları, ailesi ve sporseverler için büyük hayal kırıklığı."

"Pişmanlık duyuyorum"

Testlerinin pozitif çıktığı dönemde açıklama yapan 28 yaşındaki İngiliz atlet Ujah, bilmeden kontamine bir madde tükettiğini, bu yaptığından dolayı pişman olduğunu ve ömrü boyunca da pişmanlığının devam edeceğini söyledi. 

İlgini Çekebilir
Paşa çelme taktı, Trabzonspor derbiye yaralı çıkacak
Habere Git

2023 Dünya Şampiyonası’nda olacak mı?

Chijindu Ujah Atletizm Dürüstlük Birimi ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın kararı ile 5 Haziran 2023'e kadar yarışamayacak. Fakat İngiliz sporcu Budapeşte’de düzenlenecek olan 2023 Dünya Şampiyonası’na katılabilecek.

Senin için hazırladığımız haberler