İngiliz olimpiyat şampiyonu atlet Mo Farah'ın hayat hikayesi kurgu çıktı

12.07.2022 - 13:17 | Son Güncellenme: 12.07.2022 - 13:30

5 bin ve 10 bin metre olimpiyat şampiyonu İngiliz atlet Mo Farah'ın hayat hikayesi kurgu çıktı. İngiltere'de 'sir' ünvanı alan Farah'ın gerçek hikayesi bilinenden çok farklı! İşte detaylar...

BBC'nin hazırladığı ve yarın akşam yayınlanacak 'The Real Mo Farah' belgeseli olimpiyat yıldızının sarsıcı hayat hikayesini tüm detayları ile ortaya koyacak. Ancak milyonlarca sporseverin beklediği yayın öncesi birçok çarpıcı detay ortaya çıktı.

 

Hem 5000 hem de 10000 metrelik yarışlarda altın madalya kazanan, 2012 Londra Olimpiyatları ve 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları'na damga vuran uzun mesafe koşucusu Mo Farah, sarsıcı hayat hikayesini ilk kez anlattı.

Spor Arena'da yer alan habere göre; Herkesin yıllar önce İngiltere'ye gelen bir mülteci ailenin çocuğu sandığı olimpiyat yıldızı; aslında çocukken kaçırıldığını, yasadışı bir şekilde İngiltere'ye getirildiğini ilk kez açıkladı. Olimpiyat yıldızı, kendisine Cibuti'den uçakla gelenler tarafından Mohamed Farah isminin verildiğini belirtirken gerçek adının Hussein Abdi Kahin olduğunu aktardı.

İngilizlerin kahramanı haline geldi

İngiltere'de 'sir' ünvanı alan Farah, 2012-2017 yılları arasında peş peşe kazandığı zaferlerle adını olimpiyat tarihine altın harflerle yazdırdı ve İngilizlerin ulusal kahramanlarından birisi haline geldi.

Şimdiye kadar anlatılan hayat hikayesi tamamen kurgu

Büyük başarı sonrası hayatı defalarca kez gazetelere yansıdı. Anlatılan hikayeye göre 39 yaşındaki İngiliz atlet, 8 yaşında babası ile Somali'den İngiltere'ye mülteci olarak gelmişti, babası çok ilgisiz olduğu için onu teyzesi ve amcası büyütmüştü. Ancak gerçek hikaye bu anlatılanlardan fersah fersah uzak.

Farah'ın şimdiye kadar anlatılan hayat hikayesi Somali'de doğması dışında tamamen kurgu.

Gerçek adı: Hüseyin Abdi Kahin

Gerçek adı 'Hüseyin Abdi Kahin' olan İngiliz atlet henüz 4 yaşındayken babası Somali'deki iç savaş sırasında hayatını kaybetti. Hüseyin ve ikiz kardeşi Hassan babalarının ölümü sonrası annelerinden ayrılarak Cibuti'deki akrabalarının yanına gönderildi.

 

İngiliz atlet 8 yaşında geldiğinde daha önce hiç görmediği bir kadın geldi ve ona artık Avrupa'daki akrabalarının yanında yaşayacağını söyledi. Küçük çocuk Avrupa'ya gideceği ve uçağa bineceği için çok heyecanlandı ancak başına geleceklerden tamamen habersizdi...

Sahte pasaportla İngiltere'ye kaçırıldı

Hüseyin'e aslında başka bir çocuktan çalınan yeni bir kimlik verildi ve adı 'Mo Farah' olarak değiştirildi. Yeni adını taşıyan sahte bir pasaportla yasadışı yollardan İngiltere'ye getirilen Farah burada kendini bekleyen acı sürprizle yüz yüze geldi.

"Aileni görmek istiyorsan hiçbir şey söyleme!"

Daha önce hiç tanışmadığı, akrabası olmayan bir kadın tarafından İngiltere'ye giden Farah BBC belgeselinde o anları şöyle anlatıyor;

"Akrabalarımın tüm iletişim bilgileri elimdeki kağıttaydı. Eve vardığımızda hanımefendi onu elimden aldı ve gözümün önünde yırtıp çöp kutusuna attı. O anda başımın belada olduğunu biliyordum. 'Aileni görmek istiyorsan hiçbir şey söyleme' şeklinde tehdit edildim. O süreçte kendimi banyoya kitleyip ağlardım. "

"Beni farklı kılan şey koşabilmemdi"

Farah, insan ticareti ve köleliğe karşı çıkmak için hikayesini anlatmak istediğini söylerken, "Benimle aynı şeyleri yaşayan bu kadar çok insan olduğunu bilmiyordum. Beni gerçekten kurtaran, beni farklı kılan şey koşabilmemdi." ifadelerini kullanıyor.

İngiltere tarihine geçmişti...

Mo Farah Modern Olimpiyat Oyunları tarihinin en başarılı İngiliz sporcusu olarak kabul ediliyor.

2012 Londra Olimpiyatları ve 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları'nda Farah, 5.000 metre ve 10.000 metre yarışlarında altın madalya kazanan ve her iki büyük küresel yarışmada da uzun mesafe şampiyonluğu kazanan tarihteki ikinci isim olan Mo Farah'ın kariyeri birinciliklerle ve sayısız madalyalarla dolu.

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki performansının ardından Mo Farah, pist etkinliklerinden maratona geçti, son olarak Birmingham ve Zürih'te Elmas Ligi'ni kazandı. 

İngiliz koşucu PACE, Sports Magazine, Nike, Bupa, Virgin Media gibi birçok farklı şirketle önemli anlaşmalara imza atmıştı.

Senin için hazırladığımız haberler