İşseven: "Kürek sevgisini tüm ülkeye taşımak istiyoruz"

12.08.2018 - 14:11 | Son Güncellenme: 12.08.2018 - 14:11

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, ülkenin her sahilinde yarışlar düzenleyerek kürek sevgisini her yere taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Sapanca Gölü'ndeki Kırkpınar parkurunda yapılan Türkiye Deniz Küreği Şampiyonası için kente gelen İşseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu şampiyonanın farklı olduğunu belirtti.

Bu şampiyonada deniz küreği teknelerinin kullanıldığını aktaran İşseven, Türkiye'de deniz küreğini geliştirmek için 2010 yılında İstanbul Caddebostan sahilinde ülke olarak Dünya Şampiyonası'nı üstlendiklerini ve ilk defa orada deniz küreğiyle tanışıldığını anlattı.

Deniz küreği teknelerinin yayılması için kulüplerin kurulmasına federasyon olarak destek verdiklerini bildiren İşseven, "Bugün buradaki Türkiye Şampiyonası'nda, kurulan bütün kulüpleri toparlayıp, onların nasıl geliştiklerini hem kendileri hem de bizler görmekteyiz." dedi.

"Deniz küreği teknesi yarışlarının daha iyi olacağına inanıyorum"

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olduğuna işaret eden İlhami İşseven, ülkenin denizlerde temsil edilmesi için deniz küreği sporunun yayılması gerektiğini savundu.

Deniz küreğinde kullanılan teknenin dalgaya dayanıklı, özel bir iskele istemeyen aynı zamanda her dalgada istenildiği gibi rahat kürek çekilebilecek yapıya sahip olduğunu anlatan İşseven, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla ilk başladığımızda İstanbul, Sinop Gerze, Bodrum, İzmir, Antalya ve Fethiye'de deniz küreği kulüpleri kuruldu. Bunlar hızlı bir şekilde yayılıyor. 2010'da almış olduğumuz bütün desteği kulüplerimize verdik. O teknelerle bugüne kadar gelindi. Önümüzdeki yıllarda deniz küreği teknesi yarışlarının daha iyi olacağına inanıyorum çünkü çok gelişme oldu. Bugün Türkiye Şampiyonası'nı düzenlediğimizde her kategoride elemeler yapılıyor, demek ki büyük bir talep görüyor. Dolayısıyla bugünkü yarışların da neticesinde inşallah bunu Türkiye genelinde, ülkenin her sahiline yayıp orada kürek sevgisini kürek bilinçlenmesini federasyon olarak sağlamayı düşünüyoruz. Kürek sevgisini tüm ülkeye taşımak istiyoruz."

İşseven ayrıca deniz küreği teknesiyle yarışan sporcuların, olimpik teknelere geçişlerini sağlamak için de federasyon olarak sporcularla iş birliği içinde olduklarını bildirdi.

Geçen yıl kürek sporunda dünya ve Avrupa şampiyonalarında önemli başarılara imza atan milli takım sporcularının bu yıl da aynı platformlarda mücadele etmek için Çekya ve Bulgaristan'da kürek çekeceklerini anımsatan İşseven, sporculardan dereceler beklediklerini sözlerine ekledi.

Senin için hazırladığımız haberler