İstanbul Sözleşmesi feshedildi, kulüpler ne dedi?

20.03.2021 - 22:37 | Son Güncellenme: 20.03.2021 - 22:48

Türkiye'nin, resmi adı ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına bir tepki de spor kulübü yöneticilerinden geldi.

AJANSSPOR-HABER

Türkiye'nin en büyük toplumsal sorunlarının başında kadınlara yönelik şiddet ve bunun bir sonucu olarak cinayet, tecavüz ve taciz olayları geliyor...

Özgecan Arslan'ın katli başta olmak üzere, kadınların öldürüldüğü bir çok olaya futbol dünyası da sessiz kalmadı.

Bu doğrultuda kulüpler resmi internet sitelerinden kınama mesajları yayınlayıp kadınlarla dayanışma içine girdi. Taraftarlar da pankartlarıyla kadına yönelik şiddete karşı durdu.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ise kulüpler, kurumsal düzeyde herhangi bir tepki vermedi. Bazı yöneticiler, bireysel olarak tepkilerini ortaya koydu.

Fırat Fidan: "İstanbul Sözleşmesi'ni yaşatalım"

Futbol Altyapı ve Tüm Branşlar Spor Okulları Sorumlusu Fırat Fidan, Twitter adresinden yaptığı açıklamada, kadın düşmanlığının Türkiye'de yaşanan psikolojik bir rahatsızlık olduğunu savunarak, "Her gün saatlerce ülke ekonomisi bozuk diye tartışıyoruz ya, bırakın ekonomiyi mekonomiyi ülke psikolojisi daha bozuk, ülkede herkesin psikolojisi bozuk, bunları tartışalım, Mizojinizmi değil İstanbul sözleşmesini yaşatalım. #istanbulsozlesmesiyasatir #istanbulsoezlesmesi" mesajını paylaştı.

Umut Şenol: "Refahı artırır"

Beşiktaş Basketbol ve Gayrimenkul Geliştirme Sorumlusu Umut Şenol da Fırat Fidan'ın Tweet'in de paylaşarak, şunu yazdı:

"Ülkemizde imzalanmış, adı #istanbulsözleşmesi, benimsense ve uygulansa ülkemizin refahını artıracak ama ne yazık ki durum sevgili Fırat’ın dediği gibi. Kabul edecek miyiz bunu? Hayır, çünkü #istanbulsozlesmesiyasatir"

Beşiktaş İcra Kurulu Başkanı ve Genel Sekreter Mesut Urgancılar ise Beşiktaş Aygaz Hentbol Takımı'nın 7 Mart'ta yaptığı, "Formamıza bir kadının daha ismini yazmayacağız! #KadınaŞiddeteHayır" paylaşımını retweet yaptı.

Fenerbahçe'de Bilecik ses verdi

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik ise ilk olarak "#İstanbulSözleşmesi Hiçbir karar, kadınların güvenle yaşama hakkından daha üstün değildirKırmızı ünlem işareti simgesi" mesajını paylaştı.

Bilecik ardından da TÜSİAD'ın "#İstanbulSözleşmesi’nin feshedilmesi kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendirir" mesajı paylaştı.

Galatasaray'dan paylaşım yok

Galatasaray Kulübü'nün yönetimindense hiçbir yönetici İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dair bir paylaşımda bulunmadı.

İstanbul Sözleşmesi nedir?

Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan İstanbul Sözleşmesi, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır.

Sözleşmenin en önemli özelliği ise biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin (örneğin eski veya mevcut eşler, evlilik dışı partnerler, birlikte ikamet edilen aile fertleri, akrabalar veya birlikte ikamet edilen başkaları tarafından yöneltilen şiddetin) ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk belge olmasıdır.

Senin için hazırladığımız haberler