İşte 1 yıl ceza alan Trabzonspor'un CAS planı!

Trabzonspor, UEFA'dan gelen men cezası sonrası çalışmalara başladı. Peki bordo mavililerin men cezası almasına neden olan konular neler? Yönetimin gelecek bu cezadan haberi var mıydı? İşte detaylar...
6 Haziran 2020 12:55- Son Güncelleme - 6 Haziran 2020 13:06
Google news abonelik

AJANSSPOR-ÖZEL

UEFA'nın verdiği Avrupa kupalarından 1 yıl men cezasıyla adeta şoke olan Trabzonspor, Uluslararası Tahkim Mahkemesi (CAS) başvurusu için gerekli hazırlıkları yapmaya başladı.

UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi tarafından, 20 Mayıs 2016 tarihinde imzaladığı uzlaşma anlaşmasının gerektirdiği şekilde başabaş kurallarına uyumlu davranmadığı için 5 Temmuz 2019'da yaptırım uygulanan bordo mavili kulüp, bu tarihte 2020-21 ve 2021-22 sezonlarında ya da hak kazanacağı 1 UEFA kulüp yarışmasından men cazası almıştı.

Ancak, UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi karara, Trabzonspor AŞ.'nin 2019 mali yılı için finansal sonuçlara ilişkin belirlenen hedeflere ulaşması halinde bu yaptırımın uygulanmayacağı şartını da düşmüştü.

Geçen süre zarfında konuyu tekrar değerlendiren UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi, 3 Haziran'da Trabzonspor AŞ.'nin 2019 mali yılı için belirlenen hedefi karşılayamadığı gerekçesiyle daha önce belirlenen cezanın uygulanması kararını vermişti.

YÖNETİM, KARARI BEKLİYOR MUYDU?

Kararın açıklanmasının ardından Trabzonspor yönetiminin ortaya koyduğu tutum, bu cezayı beklediği yorumlarına neden oldu. Başkan Ahmet Ağaoğlu, kararın gerekçeleriyle ilgili detaylı bilgi vermezken, 10 gün içinde CAS'a başvuracaklarını söyledi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na da (KAP) 3 Haziran'da cezayı bildiren kulüp, “UEFA bugün verdiği kararla birlikte daha önce kendileriyle imzalamış olduğumuz uzlaşma anlaşmasına kulübümüzün uymadığı sonucuna varmıştır. Karara saygılı olmakla birlikte, kulüp avukatlarımızla yapmış olduğumuz değerlendirmede söz konusu karara katılmadığımızı özellikle vurgulamak isteriz. UEFA'nın kararına karşı 10 gün içerisinde İsviçre'deki Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) itiraz edeceğimizi kamuoyuna duyururuz” dedi.

PANDEMİ SÜRECİ PLANLARI BOZDU

12 Haziran'da yeniden başlayacak ligde averajla lider durumda bulunan Trabzonspor cephesi, bu beklentiyi gündeme hiç getirmeyerek takımın süreçten olumsuz etkilenmemesini planladı. Ancak yaşanan pandemi süreci nedeniyle liglerin ertelenmesi, normalde sezon sonuna denk gelmesi gereken cezanın, oynanmamış 8 hafta varken açıklanması yönetimin motivasyonla ilgili planlarını bozdu.

TRANSFERİ DE ETKİLEYECEK

Yönetimin bu süreci sessiz geçirme gayretinin bir diğer önemli sebebi ise iç transferde oyuncularla yapılması planlanan görüşmeleri olumsuz etkilememesi düşüncesiydi.

Olası Şampiyonlar Ligi ihtimali ortadan kalkarsa, gerek Uğurcan ve Sörloth gibi futbolculara gelen yüksek talepler gerekse de Sosa ve Novak gibi henüz mukavele imzalamamış oyuncular konusunda bir sıkıntı ortaya çıkabilirdi. İşte yönetim, bu nedenle sessiz kaldı. Nitekim son günlerde bu oyunculara yönelik imza attırma gayretlerinin de aynı endişeden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Ne var ki cezanın UEFA tarafından açıklanması, sessizliği ve haliyle planları bozdu!

ASLINDA NOVAK SİNYALİ VERMİŞTİ!

İç transferi sessizce bitirmeyi planlayan Trabzonspor yönetiminin anlaşma sağlayamadığı oyunculardan Novak, Fenerbahçe'nin gündemine gelirken, Şampiyonlar Ligi şartını koymuş, eğer bu gerçekleşirse bordo mavililerde kalabileceğini seslendirmişti.

Novak'ın menajerlerinin UEFA kanadından olası bir cezadan haberdar oldukları ve bu nedenle oyuncu için farklı alternatifler üzerine yoğunlaştıkları görüşü ağırlık kazandı. Kaptan Sosa'nın imza için beklemesinin ardında da bu konunun netleşmesinin yattığı belirlendi.

İKİ KRİTİK KONU NASIL AŞILACAK?

UEFA tarafından Trabzonspor A.Ş.'ye yapılan bildirimde başabaş noktasını bozan iki kritik konu netlik kazandı: Buna göre eski başkan Muharrem Usta'nın kulüp hesaplarında görülen alacağı ile yine daha önce devletle yapılan vergi yapılandırmasının UEFA heyetinin dikkatini çekmesi alınan kararda etkin rol oynadı.

UEFA'nın ilgili komitesi, her iki konunun da kulüp üzerinde belirlenen başabaş noktasını olumsuz etkileyen yükümlülükler olarak görüldüğünü ve bunların ikna edici bir şekilde çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bunun üzerine Trabzonspor Yönetimi, ilk etapta Usta ile temasa geçerek, sorunun aşılması doğrultusunda talepte bulunacak. Usta'dan alınacak ilgili muvafakatnamenin CAS'a iletilmesi yolu denenecek.

Bordo mavililer, devletle yapılan vergi yapılandırması anlaşması için de ilgili bakanlığın kapısını çalacak. Yönetim, bakanlıktan alınacak “Yapılandırmanın devlet kontrolünde ilerlediği” belgesini CAS dosyasına ekleyecek.

Söz konusu belgelerin yanı sıra, kulübün mevcut ekonomik durumunu da finansal tablolar halinde CAS'a bildirecek olan Trabzonspor, daha sonra hakkında çıkacak sonucu bekleyecek.

UEFA'nın ceza vermesinde etken olan sermaye artırımı konusundaki pürüzlerin de çözülmesi gerekiyor.

Kale dibinden topu dışarı yolladı