AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İşte dünyanın en zengin futbolcusu Faiq Bolkiah'ın yeni takımı

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 25 Ara 2021 - 01:12 / Son Güncelleme : 25 Ara 2021 - 01:20

19 milyar dolar'lık servetiyle bilinen Brunei sultanı Hassanal Bolkiah'ın yeğeni Faiq Bolkiah dünyanın en zengin oyuncusu olarak tanınıyor

Faiq Bolkiah, dünyanın en zengin futbolcusu olarak biliniyor. 23 yaşındaki futbolcu uzun yıllardır üst düzey kulüplerin kadrosunda yer alıyordu ancak bu hamlelerin tamamı fiyaskoyla sonuçlandı.
 
 
 
 

19 milyar dolarlık servet

Faiq Bolkiah, 19 milyar dolarlık servetiyle bilinen Brunei sultanı Hassanal Bolkiah'ın yeğeni. ABD vatandaşlığı da bulunan Faiq Bolkiah'ın hedefi futbolcu olmaktı ve genç yaşlarda soluğu İngiltere'de aldı. 2009'da Southampton altyapısında kariyerine başlarken 2013'te Chelsea'nin yolunu tuttu.
 
 
 
 

İngiltere'de tutunamadı

İngiltere'yi gençlik döneminde karış karış gezen Bolkiah'ın Chelsea'den sonraki durağı Leicester City oldu ve oyuncu İngiliz ekibiyle 3 yıllık sözleşme imzaladı. Ancak beklenen seviye gelemedi ve oradaki kariyeri de 2020 yazında sona erdi.
 
 
 
 

Portekiz'de olmadı

İngiltere'de aradığını bulamayan oyuncu soluğu bu kez Portekiz'de aldı. Maritimo ile sözleşme imzalasa da burada da umduğunu bulamadı. Bir kez Maritimo II forması giyen oyuncu A takımda hiç şans bulamadı. Maritimo, Aralık ayının ortasında Faiq Bolkiah'ın sözleşmesini feshetti.

 
 
 
 

Yeni durağı Tayland Ligi

İngiltere'de ve Portekiz'de futboluyla kendini kabul ettiremeyen Faiq Bolkiah 23 yaşına geldi. Ancak Brunei sultanının yeğeni, futbolcu olma konusunda ısrarını sürdürüyor. Tayland Ligi takımlarından Chonburi FC, Bolkiah'ın yeni adresi olurken kulüp transferi resmi internet sitesinden 'Dünyanın en zengin futbolcusu' olarak duyurdu.
 
 
 
 

Milli takımda gol atamadı

Faiq Bolkiah amcasının sultan, babasının ise prens olduğu Brunei'de milli takım için de forma giyiyor. Bolkiah şu ana kadar Brunei Milli Takım formasını 6 kez sırtına geçirdi ancak henüz golle tanışamadı.
 
 
 
 

Dünyanın en zengin ikinci ülkesi

Brunei, Güneydoğu Asya'da bulunan Borneo adasında bir ülke. Yaklaşık 437 bin nüfusa sahip ülkenin başkenti Bandar Seri Begevan. Ülkenin başlıca gelir kaynakları ise petrol ve doğalgaz. Brunei, Katar'ın ardından dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak biliniyor.