AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1 Haberleri | İtalya, Rus pilot Mazepin'in mal varlıklarına el koydu

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 11 Nis 2022 - 21:21 / Son Güncelleme : 11 Nis 2022 - 21:34

Formula 1 haberleri... Babası Dmitry Mazepin ile birlikte AB yaptırım listesinde yer alan F1 pilotu Nikita Mazepin'in İtalya'daki mülklerine el koyuldu.

AJANSSPOR - HABER

İtalya, Formula 1 takımı Haas’ın, geçen ay sözleşmesini feshettiği Rus pilot Nikita Mazepin'in Sardinya Adası’nın kuzeyinde yaklaşık 100 milyon euro değerindeki lüks villasına Ukrayna’nın işgali ardından alınan yaptırım kararları uyarınca el koydu.

Mazepin'in 105 milyon euro değerindeki mülklerine el konuldu

Reuters'ın haberine göre İtalya, eski Formula 1 pilotu Nikita Mazepin ve oligark babasına ait yaklaşık 105 milyon euro değerindeki mülklere el koydu. Bu operasyon, Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Vladimir Putin'le bağlantılı zengin Ruslara yaptırım amaçlayan bir planın parçası oldu.

Mazepin ailesinden açıklama gelmedi

Sardunya adasının kuzeyinde Rocky Ram olarak bilinen bir villaya el konulduğu belirtilirken, Mazepin ailesinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Mart ayında ABD'li Formula 1 takımı Haas tarafından direksiyondan alınan Mazepin, babası Dmitry Mazepin ile birlikte AB yaptırım listesine dahil edilmişti.

İtalyan polisi son haftalarda, yaptırım listelesine alınan zengin Ruslardan 900 milyon euroyu aşan villa ve yatlara el koydu. Ele geçirilen en değerli varlık, milyarder Andrey Igorevich Melnichenko'ya ait yaklaşık 530 milyon euro değerindeki bir süperyat oldu.

Rus F1 pilotu Nikita Mazepin'in kariyeri

Yarış kariyerine 2014-15 sezonunda MRF Challenge Formula 2000'de başlayan Nikita Mazepin, sonraki yıllarda farklı serilerde yarıştı. 2020'de FIA Formula 2 Şampiyonası'nda Hitech Grand Prix takımıyla mücadele eden Mazepin, şampiyonayı 162 puanla altıncı sırada tamamladı.

Ertesi yıl Haas takımıyla anlaşan ve Formula 1'e adım atan Rus pilot, 21 yarışta start alırken puan toplayamadı. Mazepin, 2021 Formula 1 sezonundaki en iyi derecesini Azerbaycan Grand Prix'sinde 14. olarak elde etti ve altı kez yarış dışı kaldı.