Juventus'a Verilen 15 Puan Silme Cezasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Orhan Gülek
30.01.2023 - 19:15 | Son Güncellenme: 30.01.2023 - 19:35

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Juventus'a mali usulsüzlüklere karıştığı için verilen 15 puan silme cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

AJANSSPOR - HABER

2006'da Calciopoli skandalı ile Serie B'ye düşürülen Juventus, yine şok bir kararla karşı karşıya kaldı. 15 puanı silinen Juventus, oyuncu maaşlarında ve transfer bütçelerinde bir dizi mali ihlallerden suçlu bulundu ve cezasının gerekçeli kararı bugün açıklandı.

36 sayfalık gerekçeli kararda, siyah-beyazlı kulübün sportif bakımdan da disiplin suçu işlediği belirtildi.

Juventus kulübünün ilgili sportif düzenlemeleri uzun süreli şekilde ve tekrar eden biçimlerde ihlal etmesinin ve de hak mahrumiyeti alan kulüp yöneticilerinin bu durumun farkında olmasının verilen cezaların gerekçesini oluşturduğu kaydedildi.

Juventus'un haksız sermaye kazançları dikkat çekti

Gerekçeli kararda ayrıca, Juventus'un mali hesaplarının güvenilir olmadığı da ifade edildi.

Cezanın, Federasyon Spor Savcısı Giuseppe Chine'nin talep ettiği 9 puan silme cezasının da üstünde olmasının gerekçesinin ise Juventus'un haksız sermaye kazançlarının sportif rekabeti bozabilecek düzeyde olması olduğu aktarıldı

İlgini Çekebilir
Juventus'a dev puan silme cezası!
Habere Git

Diğer kulüpler için kanıt bulunamadı

Juventus ile birlikte suçlanan ancak herhangi bir ceza almayan diğer 8 kulübe dair herhangi bir belirli kanıta rastlanmadığı aktarıldı.

Siyah-beyazlı takımın, gerekçeli kararın açıklanmasıyla söz konusu cezalara 30 gün içinde itiraz etme hakkının bulunduğu ve ilerleyen günlerde bu itirazın yapılacağı basında çıkan haberlerde yer aldı.

Juventus'a başka cezalarda çıkabilir

Diğer yandan, Juventus'un adının karıştığı mali usulsüzlüklerden biri olan futbolculara yapılan maaş ödemelerine ilişkin inceleme de sürüyor. İtalyan basınında, bu konuda da siyah-beyazlı kulübü başka cezalar alabileceği haberleri de daha önce çıkmıştı.

Juventus, 2 haftadır kazanamıyor

Bu arada, Juventus, 15 puan silme cezasının verildiği 20 Ocak'tan bu yana ligde kendi sahasında oynamasına karşın iki maçta da galip gelemedi. Siyah-Atalanta ile 3-3 berabere kalırken, Monza'ya ise 2-0 yenildi. Puan silme cezasının işlenmesiyle orta sıralara gerileyen Juventus, Serie A'da 23 puanla 13. sırada yer alıyor.

İlgini Çekebilir
Olay görüntüler! Evli ve 2 çocuğu olan Nedved fena yakalandı
Habere Git

Juventus'un başını ağrıtan "Prisma" soruşturması

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı'nın mayıs 2021'de başlattığı ve Juventus'un 2019-2020 ve 2020-2021 dönemi mali hesaplarının incelendiği "Prisma" isimli soruşturma çerçevesinde, kasım 2021'de ve mart 2022'de kulübün Torino, Milano ve Roma kentlerindeki ofislerinde aramalar da yapılmıştı.

Dybala ifadeye çağrılmıştı

Siyah-beyazlı kulüpte söz konusu dönemde yer alan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafından soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere ifadeye çağrılmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 dönemi mali hesaplarında özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, eksik ya da yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler tespit ettiği belirtilmişti.

Agnelli'nin istifası gündem olmuştu

Başsavcılığın soruşturmasını geçen ekim ayında tamamlamasına ek olarak, bu sürece dair tespit edilen eksikliklerin, kulüp yönetimini istifaya götürdüğü, Andrea Agnelli ve yönetiminin kulübün çıkarlarını korumak için istifa kararı aldığı basına yansımıştı.

Yeni başkan Gianluca Ferrero

Juventus Başkan Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, İcra Kurulu Başkanı Maurizio Arrivabene başta olmak üzere bütün yönetim kurulu 28 Kasım 2022'de istifa etmişti.

Exor Holding, Agnelli'den boşalan kulüp başkanlığına muhasebeci Gianluca Ferrero'yu getirmişti.

UEFA da 1 Aralık 2022'de olası finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçeleriyle İtalya ekibi Juventus hakkında soruşturma başlatmıştı.

Torino Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) da sportif açıdan daha önce mayıs 2022’de kapattığı haksız sermaye kazancı ve transfer değerlerini farklı göstermeye yönelik soruşturmasını, Juventus ve 8 kulüp için 22 Aralık 2022'de yeniden başlatmıştı.

Hakim, 15 puan silme cezası vermişti

FIGC Spor Hakimi, soruşturma sonucunda 20 Ocak'ta 8 kulübü aklarken, Juventus'a 15 puan silme cezası vermişti. Halihazırda Tottenham Hotspur’da görev yapan Eski Juventus Sportif Direktörü Fabio Paratici 30 ay, Andrea Agnelli 24 ay, Maurizio Arrivabene 24 ay, Pavel Nedved 8 ay hak mahrumiyeti cezası almıştı.

Senin için hazırladığımız haberler