AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kaçak yayınlara kötü haber! TFF'ye yetki verildi

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 25 Ara 2021 - 15:28 / Son Güncelleme : 25 Ara 2021 - 15:31

Son dakika spor haberleri... İnternetten kaçak maç yayınlarını engellemek için TFF'ye yetki verildi. İşte tüm detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Türkiye'de yaygın olan 'internetten kaçak maç yayınının' engelenmesi için harekete geçildi. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle TFF'ye yetki verildi.

Buna göre futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak (URL ve benzeri şeklinde) erişimin engellenmesine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu tarafından karar verilecek.

Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunulabilecek

TFF Yönetim Kurulu aldığı erişim engeli kararını Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletecek. Mahkeme kararı olmadan alınan bu sansür kararına bir hafta içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunulabilecek. Erişim engeli kararını uygulamak üzere TFF bünyesinde kurulan birimdeki kişiler de istenmesi halinde bu yetkiyi kullanabilecek.

Hukukçular, itiraz ediyor

Hukukçular TFF’ye verilen yetkinin sansüre kapı araladığını belirterek, mahkeme karraı olmaksızın alınacak erişim engelleme kararlarının hukuki güvence içermediğini savunuyor. Bilişim hukuku uzmanı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Mehmet Bedii Kaya, düzenlemeye ilişkin sosyal medya hesabındaki paylaşımında, “Türkiye Futbol Federasyonu’na dilediği web sitesine mahkeme kararı olmaksızın erişimi engelleme yapma yetkisi verildi! Hem de bu yetkiyi de devretme imkanı tanındı! Bu tartışmasız bir sansür düzenlemesidir! Anayasaya açıkça aykırıdır! Hiç bir hukuki güvence içermemektedir!!!” ifadelerini kullandı.

"İş futbol ve kumar olunca kimse hukuku aklına getirmiyor”

Türkiye’de futbol ve kumar lobisi o kadar güçlüdür ki 5651’de getirilen hiç bir usul onlara uygulanmamaktadır!” diyen Kaya, “Futbol lobisi TFF’ye bu ultra sansür yetkisini aldı. Kumar lobisi de benzer yetkiyi Milli Piyango için kopardı! İş futbol ve kumar olunca kimse hukuku aklına getirmiyor!” dedi.