AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nden 24 milyon Euro!

İlk Yayınlanma : 28 Nis 2021 - 11:21 / Son Güncelleme : 28 Nis 2021 - 11:30

UEFA, Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde dağıtılan ödülü 4 kat artırıp 24 milyon Euro'ya çıkartı. Lige VAR ve yeni marş da geliyor. İşte detaylar...

Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nden 24 milyon Euro!

AJANSSPOR-HABER

UEFA, kadın futbolu için de kesenin ağzını açtı. UEFA Kadanlar Şampiyonlar Ligi'ne katılacak takımlara dağıtılacak para ödülünü 4 kat daha artırıldı. UEFA İcra Kurulu yeni modeli geçen hafta onayladı. Gelecek sezondan itibaren uygulanacak yeni modelin detayları belli oldu.

4 kat daha fazla olacak

UEFA yönetimi, erkekler Şampiyonlar Ligi'den yaratılan çaraz gelirin yanı sıra sponsor ve medya yayınlarından elde edilen yeni gelirlerle Kadınlar Şamipyonlar Ligi'nin cazibesini ekonomik olarak da artırıyor. Devrim niteliğindeki kararla Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde dağıtalan toplam ödül 24 milyon Euro'ya çıkartıldı. Yani mevcudun 4 katı daha fazla. Böylece tüm kulüplerin gelire artacak.

Lige katılmayanlara da 5.2 milyon

Son 16 turuna kadar takımlara önceki döneme göre, yapılacak ödeme 5 kat artış kaydedecek. Yeni tutar 400 bin Euro olacak. Şampiyon  takımın kazanacağı ödül 1.4 milyon Euro'yu bulabilecek. Şampiyonlar Ligi'ne katılamayan kulüplere dağıtılan dayanışma ücretiyse yerel ligdeki performansa göre belirlenecek. Başarı arttıkça geliri de o oranda yükselecek. 24 milyon Euro'nun yüzde 23'ü; yani 5 milyon 520 bin Euro dayanışma payı olarak dağıtılacak. Bu artışa rağmen kadınların ödülleri erkeklere dağıtılanın yanında tabir caizse devede kulak değil. Erkekler Şampiyonlar Ligi'nde yıllık 2 milyar Euro dağıtılırken şampiyon 100 milyon Euro'nun üzerinde kazanıyor.

Çeyrek finalden itibaren VAR

UEFA, anne olan oyuncuların refahını da gözetecek. Hamilelik, doğum izni ve doğum izni dönemlerinde takımlara listelerde değişiklik için esneklik artırılacak. Listelerin genç oyuncularla tamamlanmasına da olanak sağlanacak. Altyapıdan çıkmış oyuncu kriteri getirilecek. Kadınlar Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinden itibaren VAR uygulamasına da geçilecek. Bugüne kadar sadece final maçında VAR devreye sokuluyordu.

16 Mayıs'ta marşı da olacak

Daha rekabetçi bir lig hedefiyle format değiştirecek olan UEFA, 16 takımlık grup aşamasından sonra eleme turlarına geçilecek.16 Mayıs'da Kadınlar Şampiyonlar Ligi için de tıpkı erkekler ligindeki gibi bir marş açıklanacak. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin "Bu futbol için ileriye doğru atılmış dev bir adım. Yarışmanın yeni finansal dağıtım modeli, Avrupa'daki tüm profesyonel kadın oyununu güçlendirecek," dedi.

Her kuruş kadınlara dönecek

Ceferin, kadın futbolunda uzun vadeli bir vizyon oluşturulduğunu vurgulayarak, "Kadın futbolunun gelişimi, kısa vadeli kazançla değil, uzun vadeli bir vizyon. Bu projenin kalbindeki dayanışma ödemeleri ve artan ödüller sayesinde, Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin yarattığı her bir Euro ve hatta daha fazlası kadın oyununa geri dönecek," dedi. UEFA Kadın Futbolu Başkanı Nadine Kessler de "Yeni UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ni dünyaya oluşturmaktan, en iyi oyuncuları ve en iyi takımları dünyanın en iyi kadın kulüpleri yarışmasında futbol taraftarlarına izlettirmekten gurur duyuyoruz," diye konuştu.

4 büyükten bir tek Beşiktaş

Türkiye'de dört büyükler içinde sadee Beşiktaş'ın kadın futbol takımı bulunuyor. Vodafone'un sponsorluğunu üstlendiği Beşiktaş, bugün çeyrek finalde Ataşehir Belediyespor'u ağırlayacak.

Pandeme nedeniyle lig bu sezon 4'erli 4 ayrı grupta tek deplasmansız oynandı. Gruplar maçları sonunda Beşiktaş'ın yanı sıra Alg Spor, Kayseri Gençlerbirliği, Ataşehir Belediyespor, Konak Belediyespor, Fatih Vatanspor, Adana İdmanyurduspor ve Fomget Gençlik ve Spor çeyrek finale çıktı.