Kervan Gıda halka arz ne zaman yapılacak? Tarihi belli oldu

Halka arz furyasına katılan firmalar yer bulan Kervan Gıda, SPK'ya yaptığı başvurunun kabul edilmesi üzerine halka arz için tarihi belirledi. Ortak satış ve sermaye artırımı yoluyla halka arzı gerçekleşecek olan Kervan Gıda 26 - 27 Kasım tarihleri içinde talep toplama sürecini gerçekleştirecek. Bazı kullanıcılar halka arz nedir ve bütçesi ne kadar olacak gibi araştırmalar yaparken hisse fiyatları ne kadar olacak ve halka arz nasıl yapılır gibi araştırmalar yapıyorlar. İşte tüm detaylar...
26 Kasım 2020 12:14- Son Güncelleme - 26 Kasım 2020 12:21
Google news abonelik

Halka arz furyasına katılan firmalar yer bulan Kervan Gıda, SPK'ya yaptığı başvurunun kabul edilmesi üzerine halka arz için tarihi belirledi. Ortak satış ve sermaye artırımı yoluyla halka arzı gerçekleşecek olan Kervan Gıda 26 - 27 Kasım tarihleri içinde talep toplama sürecini gerçekleştirecek.

Bazı kullanıcılar halka arz nedir ve bütçesi ne kadar olacak gibi araştırmalar yaparken hisse fiyatları ne kadar olacak ve halka arz nasıl yapılır gibi araştırmalar yapıyorlar. İşte tüm detaylar...

Verilen bilgiye göre, halka arzda şirketin mevcut 150 milyon TL çıkarılmış sermayesinin yüzde 25 sermaye artışıyla 187,5 milyon TL’ye artırılması sonucu çıkarılacak 37,5 milyon TL ve yüzde 8 oranında mevcut ortakların 12 milyon TL satışı planlanmaktadır. Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 26,4 seviyesinde olacak. Şirketin pay başına halka arz fiyat aralığı 8 ila 9 TL olarak belirlenmiştir. Kurumun halka arz sürecine ise OYAK Yatırım liderliğindeki toplam 25 üyeden oluşan konsorsiyum aracılık ediyor.
 

Halka Arz nedir?

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Halka arz; birincil ve ikincil halka arz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemi, birincil halka arz; daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde halka arz oranının düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arzdır.

Kervan Gıda 26 ve 27 Kasım tarihleri arasında toplayacak. Bu sürecin ardından taleplere göre sayıya bölünerek, eşit şekilde hisse dağılımı yapılacak. Örnek olarak açıklamak gerekirse, Kervan Gıda'dan 1000 lot hisse talep eden bir yatırımcı alış emrini 1000 lot olarak vermiştir. Kervan Gıda şirketi eğer talep başı hisseyi 200 lot olacak şekilde dağıtırsa, 1000 lot talebi olan kişi sadece 200 lot alacaktır.