Kumpas davasına korana ertelemesi

Futbolda şike kumpası davasının 16. celsesi tamamlandı. Mahkeme kalem müdürünün koronavirüse yakalanması sebebiyle 2-12 Şubat 2021 tarihlerine ertelenen dava ile ilgili Fenerbahçe avukatı Naim Karakaya açıklamalar yaptı. Peki 16. celsede hangi kararlar alındı? İşte detaylar...
16 Kasım 2020 19:43- Son Güncelleme - 16 Kasım 2020 19:54
Google news abonelik

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kumpas davasının 16. celsesinde mahkeme, işlemlerin tamamlanması ve mahkeme kalem personelinde koronavirüse rastlanması sebebiyle ara kararları açıkladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 2 tutuklu sanık ve bir kısım sanık avukatları ile müşteki Fenerbahçe Spor Kulübü avukatları katıldı. (AZİZ YILDIRIM BERAAT ETTİ, USUL DE TAMAM)

Başka suçtan tutuklu bazı sanıkların bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır bulunduğu duruşmada, sanıkların ek savunmalarının alınmasının ardından tarafların taleplerine geçildi. (TARİHİ İTİRAF: "HÜKÜMETE GÖZDAĞI İÇİN FENER'E OPERASYON YAPTIK")

Sanıklar, ek savunmalarında haklarındaki suçlamaları reddederek beraat talebinde bulundu. Söz alan müşteki avukatları da sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Nazmi Ardıç, Ahmet Kalender, Mesut Aydın ve İbrahim Emre'nin tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Duruşmalara katılmayan bazı sanıkların ek savunmalarının bir sonraki celse alınmasına karar veren heyet, Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığının davaya katılma taleplerinin kabulünü kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

"Sanıklar, o ek savunma haklarını kullandılar"

Fenerbahçe avukatı Naim Karakaya konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Karakaya yaptığı açıklamada, "Fenerbahçe Kumpası davasında bugün 16. celseyi bugün mahkeme tamamladı. Normalde iki haftayı bulması tamamlanıyordu ama işlemler tamamlandığı için mahkeme bugün talepleri alıp ara karar vererek süreci tamamladı. Geçtiğimiz hafta ve bugün ek savunma hakları verdi sanıklara. Bazı suçlar yönünden, bazı suçların Ceza Kanunu’ndaki karşılıklarının farklı olabileceği yönünden ek savunma haklarını verdi. Sanıklar, o ek savunma haklarını kullandılar. Mahkeme, duruşmayı ertelerken bu yargılamayı adli tatil öncesinde bitirmek istediğini ifade etti. Bu bizim için de önemli bir durumdur. Diğer taraftan mahkemeye geçen hafta 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen kararı ve içeriğini sunup anlattık.

Mahkemeden de 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen kararı ve dosyanın celp edilmesini istedik. Mahkeme bu talebimizi kabul etti ve 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 3 Temmuz davasındaki savcı mütalaası ve beraat kararıyla birlikte tüm dosyayı talep etti. Gelecek celse için tarafların delillere ilişkin diyeceklerini söylemesini ifade etti. Uygunluk olursa da gelecek celse dosyanın son görüşü için Cumhuriyet Savcılığı’na verilmesi bekleniyor. Yeni duruşma 2-12 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak ve iki hafta boyunca devam edecek. Bu şekilde yeni duruşmada bu talepler değerlendirilip daha sonra savcı görüşüyle beraber sanıkların son savunmalarını alıp hükme ulaşacağını düşünüyoruz" dedi.