Kupada tüm turlar tek maç

Son dakika haberi... Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Ziraat Türkiye Kupası'nın statüsünü değiştirdi. Ziraat Türkiye Kupası turları tek maç olacak. İşte detaylar...
1 Ekim 2020 15:26- Son Güncelleme - 1 Ekim 2020 15:50
Google news abonelik

TFF Yönetim Kurulu'nun 30.09.2020 tarihli toplantısında, 2020-2021 Sezonu Ziraat Türkiye Kupası Müsabakaları Statüsü'nün kabul edilmesine karar verildi.

Değişikliğe göre; 2020-21 sezonunda Ziraat Türkiye Kupası'ndaki tüm turlar tek maç üzerinden oynanacak. Daha önce çeyrek ve yarı final turları rövanşlıydı.

KUPANIN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI

Kupaya aşağıda belirtilen takımlar katılır:

a) 2020 – 2021 sezonunda TFF 3. Ligde mücadele edecek takımlardan, bu maddenin “b” fıkrasında yer alan 25 (yirmibeş) takım haricinde kalan 42 (kırk iki) takım,

b) 2019-2020 sezonu sonunda TFF 3. Ligde oluşan puan cetvellerine göre grup içi play – off müsabakaları oynayıp üst lige çıkamayan 9 (dokuz) takım, gruplarında 6 ile 10. sıralar (bunlar dahil) arasında yer alan 15 (on beş) takım ve en iyi grup on birincisi 1 (bir) takım olmak üzere toplam 25 (yirmibeş) takım,

c) 2020 – 2021 Sezonunda TFF 2. Lig’de mücadele edecek 39 (otuz dokuz) takım,

ç) 2020 - 2021 Sezonunda TFF 1. Lig’de mücadele edecek 18 (on sekiz) takım,

d) 2019 – 2020 Sezonu sonunda Süper Lig’de oluşan puan sıralamasında 1. ile 6. sıralar (bunlar dahil) arasında yer alan 6 (altı) takım,

e) 2019 – 2020 Sezonu sonunda Süper Lig’de oluşan puan sıralamasında 7. ile 15. sıralar (bunlar dahil) arasında yer alan 9 (dokuz) takım,

f) 2020 – 2021 Sezonunda Süper Lig’de mücadele edecek ve bu maddenin "d" ve "e" fıkralarında yer alan takımlar haricindeki 6 (altı) takım, olmak üzere toplam 145 (yüzkırkbeş) takım Ziraat Türkiye Kupasına katılır.

(3) Ziraat Türkiye Kupası’nda yer alan kulüpler, bu kupa müsabakalarında elektronik bilet uygulaması haricinde, bulundukları ligin statüsünde yer alan diğer tüm hususlara ve Covid19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat hükümlerine uymakla yükümlüdür.

ELEME AŞAMASI

ELEME AŞAMASI

Müsabakaların normal süresinin berabere tamamlanması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan takım, seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

a- Birinci Eleme Turu

(1) Birinci Eleme Turu müsabakaları, bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “a” bendinde belirtilen 42 (kırk iki) takım arasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

(2) Takımlar TFF tarafından mesafeler dikkate alınarak torbalara ayrılır. Eşleşmeler bu torbalar dikkate alınarak TFF tarafından çekilecek kura ile belirlenir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır.

(3) Müsabakalarını kazanan 21 (yirmi bir) takım tur atlar.

b- İkinci Eleme Turu

(1) İkinci Eleme Turu müsabakaları, Birinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 21 (yirmi bir) takım ile bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “b” bendinde belirtilen 25 (yirmi beş) takım olmak üzere toplam 46 (kırk altı) takım arasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

(2) Takımlar TFF tarafından mesafeler dikkate alınarak torbalara ayrılır. Eşleşmeler bu torbalar dikkate alınarak TFF tarafından çekilecek kura ile belirlenir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımların sahasında oynanır.

(3) Müsabakalarını kazanan 23 (yirmi üç) takım tur atlar.

c- Üçüncü Eleme Turu

(1) Üçüncü Eleme Turu müsabakaları, İkinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 23 (yirmi üç) takım ile bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “c”, “ç” ve “f” bentlerinde belirtilen 63 (atmış üç) takım olmak üzere toplam 86 (seksen altı) takım arasında tek maç eleme usulüne ve seri başı sistemine göre oynanır.

(2) Bu statünün 3. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 43 (kırk üç) takım seri başı olur ve diğer 43 (kırk üç) takım ile eşleşirler.

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar seri başı takımların sahasında oynanır.

(4) Müsabakalarını kazanan 43 (kırk üç) takım tur atlar.

ç- Dördüncü Eleme Turu

(1) Dördüncü Eleme Turu müsabakaları, Üçüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 43 (kırk üç) takım ve bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “e” bendinde belirtilen 9 (dokuz) takım olmak üzere toplam 52 (elli iki) takım arasında tek maç eleme usulüne ve seri başı sistemine göre oynanır.

(2) Bu statünün 3. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 26 (yirmi altı) takım seri başı olur ve diğer 26 (yirmi altı) takım ile eşleşir.

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar seri başı takımların sahasında oynanır.

(4) Müsabakalarını kazanan 26 (yirmi altı) takım tur atlar.

d- Beşinci Eleme Turu

(1) Beşinci Eleme Turu müsabakaları, Dördüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 26 (yirmi altı) takım ve bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “d” bendinde belirtilen 6 (altı) takım olmak üzere toplam 32 (otuz iki) takım arasında tek maç eleme usulüne ve seri başı sistemine göre oynanır.

(2) Bu statünün 3. Maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 16 (on altı) takım seri başı olur ve diğer 16 (on altı) takım ile eşleşir.

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar seri başı takımların sahasında oynanır.

(4) Müsabakalarını kazanan 16 (on altı) takım tur atlar.

e – Son 16 Turu

(1) Son 16 Turu müsabakaları, Beşinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 16 (on altı) takım arasında tek maç eleme usulü ve seri başı sistemine göre oynanır.

(2) Bu statünün 3. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 8 (sekiz) takım seri başı olur ve diğer 8 (sekiz) takım ile eşleşir.

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımların sahasında oynanır.

(4) Müsabakalarını kazanan 8 (sekiz) takım tur atlar.

FİNAL AŞAMASI

FİNAL AŞAMASI

(1) Çeyrek Final müsabakaları, Son 16 turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 8 (sekiz) takım arasında ve tek maç eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler TFF tarafından düzenlenecek kura çekimi sonucunda belirlenir. Kura çekiminde, bu statünün 3. maddesi uyarınca belirlenecek olan 4 (dört) takım, seri başı olur ve diğer 4 (dört) takım ile eşleşir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımların sahasında oynanır.

(2) Yarı Final müsabakaları, Çeyrek Final müsabakaları sonucu tur atlayan 4 takım arasında ve tek maç eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler Çeyrek Final müsabakaları kura çekimi esnasında belirlenir.

(3) Müsabakaların normal süresi sonunda eşitliğin bozulmaması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan takım, seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

(4) Final müsabakası, yarı finalde tur atlayan iki takım arasında, TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanır.

(5) Final müsabakasında, eşitliğin bozulmaması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde kazanan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir

SERİ BAŞI SİSTEMİ

(1) Eleme ve Final aşamalarında seri başı olacak takımlar;

a) 2019 – 2020 sezonu Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonunun,

b) 2020 - 2021 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımların,

c) Seri başı takım sayısının sağlanamaması halinde, 2019 - 2020 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımların,

ç) Yukarıda “b” ve “c” bendinde belirtilen kriterlere göre seri başı takım sayısının sağlanamaması halinde, 2019 - 2020 Sezonu sonunda oluşan puan sıralamasında daha üst sırada olan takımların, sıralanması suretiyle belirlenir.

(2) Seri başı takımlar bu maddenin 1. fıkrasının “ç” bendine göre belirlenirken, bir ligde birden fazla grup olması halinde:

a) Farklı gruplarda ve aynı sıradaki takımlardan puanı fazla olan takım,

b) Puanların eşit olması halinde, genel averajı daha iyi olan takım,

c) Genel averajın eşit olması halinde, daha fazla gol atmış takım,

ç) Atılan gol sayısının da eşit olması halinde, hükmen mağlubiyeti bulunmayan takım,

d) Tüm bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde, TFF tarafından yapılacak kura çekimi sonrasında belirlenen takım, seri başı olur.

Güvenlik kamerası bu kez gol sevincini çekti