• Diğerleri

KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

Milyonlarca öğrenci KYK borçları silinecek mi sorusuna cevap arıyor. Peki 2020 KYK borçları silinecek mi? KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır? 2020 KYK borç affı... Bakan Albayrak, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçları için ''Çalışmalar yapıyoruz'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıklamasının ardından ümitlenen borçlular 2020 KYK borçları silinecek mi? aramalarını sürdürüyor. İşte 2020 KYK borç affı
16 Ocak 2020 21:29- Son Güncelleme - 16 Ocak 2020 21:29
Google news abonelik
KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

KYK borçları silinecek mi? Gündemde sıkça araştırılan konu ile alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Bakan Berat Albayrak KYK borçlarıyla alakalı güncel açıklamada bulundu.2020 KYK borçları silinecek mi? KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır? 2020 KYK borç affı... Bakan Albayrak borçlarla ilgili çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Yüzbinlerce kişi geri ödemesiz burs alırken, geri ödemeli burs alan öğrenciler gözlerini borç yapılandırmasına çevrildi. Devlet tarafından üniversite eğitimi sırasında öğrencilere maddi destek sağlanması amacıyla verilen krediler, mezun olunca da iki yıla kadar geciktirilebiliyor ve sonrasında ise ödeme işlemleri taksit ya da peşin olarak alınıyordu. Peki 2020 KYK borçları silinecek mi? KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır? 2020 KYK borç affı

"KREDİ BORÇLARI İÇİN ÇALIŞMAMIZ SÜRÜYOR"
Berat Albayrak, öğrencilerin KYK borçlarına yönelik şu ifadeleri kaydetti;

"KYK yurtları borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz. İktisadi ve İdari Bilimler mezunlarının gelir uzman yardımcısı olarak KPSS ile atanması için çalışma yapıyoruz." diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİMİZ LEHİNE ADIM ATACAĞIZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarının silinmesinin gündemde olup olmadığı yönündeki soruya ise, şöyle yanıt verdi:

"Bu, şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakeresinden sonra inşallah masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabii inşallah atacağız. Şimdi bu atılacak adımda bütün borçlu olanların beklentisini biliyorum. Tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki o zaman kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı atacağız."

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?
Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumu'nun toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor. Öğrenciler ödemelerini, öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra yapmaları gerekiyor. Sorun da burada başlıyor. Üniversite mezunu gençler, uzun yıllar iş bulamıyor, iş bulanlar ise asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstü ücretlerle çalışıyorlar. O nedenle gençler, aylık ortalama 400 ile 600 TL'lik taksitleri ödemekte zorlanıyorlar.

NASIL YAPILANDIRILACAK?
Bakan Albayrak'ın açıklaması sonrası internette en çok araştırılan konu "borçlar nasıl yapılandırılacak? Faizler silinecek mi? Ana para duracak mı?" soruları oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarınca yürütülen çalışma kapsamında birkaç formül üzerinde çalışılıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni bir yapılandırma ve faizlerin düşürülmesi ya da silinmesi seçenekler arasında yer alıyor. Her birinin maliyeti çıkarılırken, anaparanın silinmesi ise kesinlikle söz konusu değil.

Saha göle döndü, hakem maçı oynatmaya devam etti