Listesinde kimler olacak? Ali Koç, konuyla ilgili açıklama yaptı...

29 Mayıs 2018 13:09- Son Güncelleme - 29 Mayıs 2018 13:09
Google news abonelik

Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı Ali Koç, Spor Arena'nın konuğu oldu.

Çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi veren Ali Koç'un açıklamalarından öne çıkanlar:

 

"Sporun içinde bulunan şiddet, küfür, ayrıştıran lisan, sporun gerçek ruhunu yansıtmıyor. Bizim planlarımız içinde mali konular, sportif konuların yanı sıra Fenerbahçe'nin örnek bir kulüp olması var. Bunu yapabilmesi için Fenerbahçe markasının topluma da faydalı olması gerekiyor. Fenerbahçe bu ülkenin kuruluşunda da kurtuluşunda da önemli bir yer almıştır. Dostu düşmanından çok olan bir kulüp olması gerekiyor. Gittiğim her yerde 'küfürsüz stat' hayalimi anlatıyorum. Deplasmanda size küfür edilmesin istiyorsanız siz de etmeyeceksiniz. Hayat çift yönlüdür."

Ali Koç'un yönetim listesi...

Ali Koç'un yönetim listesi...

"Çok soruluyor. İki nedenden dolayı anlatmadım. İyi kötü 8-9 kişi halihazırda var. Yönetimler bugün olduğu gibi her işi kendileri yapmaya çalışırsa, resim ortada. Amacım yönetim kurulu olarak vizyonu belirlemek. Bunları yapacak profesyonelleri bulup, kulübe kazandırmak. Diyorlar ki, Koç Holding yapacak Fenerbahçe'yi. Keşke finansal konularda Fenerbahçe Koç Holding gibi yönetilse. Seçilirsek de Allah utandırmasın."

"51 yaşındayım, asla dememeyi öğrendim. İnsanları aptal sanıyorlar. Öyle gücüme giden şeyler ki... Ben miyim, 'Kızdırmayın beni 10 sene daha başkan olarak kalırım' diyen. Ben mi tehdit ediyorum. Ben diyorum ki, seçilirsem kalmam değil gitmem tehdit olur."

Fenerbahçe satılacak mı?

"Fenerbahçe'nin bir dernek olarak devam etmesi bağımsızlığı için çok önemli. Sahiplik önemli ama el değiştirme de olabiliyor Milan'daki gibi. Bu potansiyel çok önemli bir potansiyel. Kendi kendini döndürecek bir durum. Sürdürülebilir ekonomi 3 Temmuz'da büyük bir darbe gördü ama çok yanlış uygulamalar sebebiyle bu içinde bulunduğumuz duruma geldik. Yeter ki iyi yönetilsin. Şöyle bir sıkıntı var: Biz buraya ciddi para sokacağız. Bir kısmı hibe olacak. Çünkü artık sistem devam etmiyor. Bütün gelirlerimiz temlik. Bütün taşınmazlarımız ipotek edilmiş. Ama geldiğimiz durumun farkında değilsiniz. Başkanımız, "Sıkıntı yok" diyor ama mali ve ekonomik olarak tehlikedeyiz. İki başkan adayı fakrlı şeyler söylüyor, biri yalan söylüyor ya da doğru bilmiyor. Fenerbahçe hiçbir sahipliğin altına girmemelidir. Ne yapacağımızı kurguladık. Bunu yaptığımız zaman taraftarlar bize daha çok inanacak ve sorumluluk alacaklar."

"Ben çok daha katılımcı ve şeffaf bir yönetim tarzınan inanan ve öyle yetiştirilmiş bir insanım. Benim işim insan sermayesini buraya kazandırmak. Çağın gerçeklerine uygun bir yönetim şeklini istiyoruz. Aziz Yıldırımı'n tarzını da seversiniz sevmezsiniz ama o da bir yönetim tarzı. Kampanyaya başladığımda bana, "Tenkit etmiyorsunuz, çok yumuşaksınız" diye eleştiriler alıyordum. 11 Mayıs'tan sonra bir şeyleri anlatmak zorunda kaldık.

Televizyona çıkarsak kavga edermişiz. Neden edelim? Başkanım beni işaret ettiği zaman samimi değildi, bu işe gireceğimi tahmin etmiyordu. Önce bu işe girmez, dediler şimdi de beceremez diyorlar. Bu iş böyle gitmez. Bana hain dedi. Demedim de diyemezler. Ben nerede yanlış yaptım da bu muameleyi hak ettim? Tek yanlışım aday olmak oldu."

"Başkan adayı olarak kongre üyelerinin iletişim bilgilerini istedik, kanuna aykırı olacağı için vermediler. Bizim avukatlarımıza göre sınırlar belli değil, tereddüt etmeleri normal ama bize göre şartlı verilebilirdi. Başkan adayı resmi yazı istiyor hala resmi yazı yok. Bu haber oldu ve binlerce insan bize üye bilgilerini akıtmaya başladılar. Daha internet sitemiz hazır değildi. Bu haberi ben yaptırmadım, onlar yaptırdı. Biz seçilirsek kitlesel bir harekete çevirmemiz gerekiyor.

Galatasaray seçimlerinde demokrasi değerlerini en üst seviyede tuttu. Adaylar, kendi tesislerinde üyelere fikirlerini anlattılar. Daha da önemlisi, üye bilgilerini şartlı vermişler. Taahütname almışlar sadece seçim için kullanılacak diye.

Başkanımız, "Fenerbahçe medyasını kullanmadım" diyor. (Derginin kapağını göstererek) Bakın işte. Unutuyor mu? Tarihin en önemli seçimine gidiyoruz. Çetin bir rekabet olacak. Ben bu duruma gelmesini istemiyordum ama mecbur bıraktılar."

1959 öncesi şampiyonlukların durumu...

Bence bu Fenerbahçe'ye yapılmış en büyük hakaretlerden biridir. Sonuç alınamasa bile bütün yolların tüketilmesi gerekiyor. Ama bunun seçim areferisinde bağırarak olmaması gerektiğini biliyoruz. Önceliğimiz bu olmayacak ama muhakkak bunun üzerine gideceğiz. Bizim söylediklerimizi yapmak için en az 2 dönem gerekiyor.

"Geldiğimiz noktada onarılmayacak hasarlar da oldu. Artık geçmişe değil geleceğe bakmak lazım. Çok mutluyuz ki aday olmamız bile küskünleri barıştırdı şimdiden. Seçilirsem ilk olarak personellere hayallerimizi anlatacağız. İnsan kaynaklarına vereceğimiz ödevler hazır. Ali Koç gelirse herkesi işten çıkaracak, havası yaratıldı. Neyi aldığımızın resmini çok iyi çizmek zorundayız. Önceliklerimizi sıralayarak tek tek gideceğiz. 20 yıllık bir iktidar var. Büyük bir değişim ve dönüşüm. Oyların daha kolay sayılması için sandık sayısının artırılması önemli. Bu kadar tarihi bir kongrede sayın Aziz Yıldırım'ın hiç karışmadığına inanmak mümkün mü? 15-20 sandık daha koymanın nasıl bir zorluğu olabilir?"