Mesut Bakkal o kurala karşı çıktı: "Olmaz öyle şey!"

Teknik Direktör Mesut Bakkal, ligden düşmenin kaldırılmasına yönelik taleplerin anlamsız olduğunu söyledi.
29 Mayıs 2020 17:28- Son Güncelleme - 29 Mayıs 2020 17:34
Google news abonelik

Süper Lig'de birçok takımda görev yapan deneyimli teknik adam Mesut Bakkal, Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın sorularını yanıtladı.

"Zevksiz bir futbol olacak diye korkuyorum"

Ligde kalan 8 haftayı değerlendiren Bakkal, "8 hafta kaldı. Konsantrasyonun yüksek olacağını düşünüyorum. Temponun nasıl olacağını çok merak ediyorum. Öyle bir süreç geçirdik ki sanki futbolu unuttuk. Belki de başladıktan 1-2 hafta sonra biraz daha farklı bir lig izleyebiliriz. Temponun yükseldiğini görebiliriz" sözlerini kullandı.

Futbolun nasıl olacağını merak ettiğini söyleyen deneyimli teknik adam, "8 hafta oynanacak ve hedefler var. Seyirci ya da seyircisiz fark etmez, motive olmanız gerekiyor. Antrenmanda temas yok. Şundan korkuyorum. Zevksiz, tatsız tuzsuz bir ortam ortaya çıkacak diye korkuyorum. Soyunma odaları şu an kullanılmıyor. Kampa girmeli takımlar, başka türlü olmaz" şeklinde konuştu.

Şampiyonluk adayı...

Şampiyonluk yarışını değerlendiren Bakkal, Galatasaray'ın mart ayındaki performansına dikkat çekerken, "Şampiyonluk adayları belli. Yol almış giden Galatasaray vardı. Onu olumsuz etkilemez belki ama ertelenen dönemde alıp götürüyordu. O hızla devam etseydi Galatasaray şampiyonluğa yakındı. Şimdi performansla alakalı değerlendirme yapmak uçuk bir fikir olur. Ben de merak ediyorum" dedi.

Deneyimli teknik adam küme düşme kaldırılmalı talebi hakkında ise "Öyle bir şey olmaz. Bunu UEFA da onaylamıyor. Bence Kasımpaşa toparladı, iyi gidiyordu. Rizespor maç kaybetmeye başlamıştı. Bu dönem onlara ilaç gibi gelmiş de olabilir. Kayserispor toparlamıştı. Net bir şey söylemek için elimizde performans verisi de yok" yorumunu yaptı.

Fenerbahçe ve N'Sakala, Beşiktaş ve Bakasetas...

Fenerbahçe ve N'Sakala, Beşiktaş ve Bakasetas...

Fenerbahçe'nin transfer listesinde yer alan N'Sakala ve Beşiktaş'ın listesinde yer aldığı iddia edilen Bakasetas hakkında yorum yapan Bakkal şunları söyledi:

"N'Sakala'ya transferi konuşuluyordu, bana da soruldu. Çok disiplinli. Karakter, performans olarak inanılmaz bir oyuncu. Fena bir oyuncu değil. Bakasetas benden sonra geldi ama 10 numarada bitirici özellikleri olan her takımın istediği bir oyuncu. Alanyaspor aldığı her oyuncuyu 1-2 sene içerisinde satıyor. Onları da tebrik ediyorum."

Kurtuluşun altyapıda olduğunu vurgulayan Bakkal, "Dışarıdan oyuncu transfer ettiğiniz ve ödeme zorluğu çektiğiniz dönemin sona ermesi gerekiyor. Altyapıdan yetiştiren hocalara ve kulüplere özen göstermek gerekiyor. TFF'nin yeni bir kural çıkarıp altyapıdan oyuncu oynatma zorunluluğu getirmesi de gerekebilir. Borcu olan kulübün transfer yapmasına engel olmalı. Altyapıdan oyuncu yetiştirip başarı sağlayacak takım Süper Lig'de bence Başakşehir. Buna uygun yapısı var. Trabzonspor da bunu yaptı. Oyuncu da sattı.Altyapıdaki eğitimcilerin çok iyi olması lazım. Elit eğiticiler çok önemli. Bir oyuncu yukarıya geldiğinde o mevkinin özelliklerini artık anlatmamak gerekiyor" yorumunu yaptı.