• Diğerleri

Müjdeyi verdi! Kısa çalışma ödeneği...

Hangi firmalar / şirketler kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek? Koronavirüs (Covid-19) bu kapsama girdi mi? Nereden başvurabilirler? (İŞKUR) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı...
30 Mart 2020 11:49- Son Güncelleme - 30 Mart 2020 11:51
Google news abonelik

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok firma / şirket faaliyetlerini ya durdurmuş ya da yavaşlatmıştı. Bu durumda hem firmalar hem de çalışan personel büyük bir sıkıntı içerisine girmişti.

NTV yayınına katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, faaliyetlerini yavaşlatan / durduran tüm işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğini açıkladı.

"İŞKUR'la yaptığımız programlar içerisinde aktif iş gücü ve pasif iş gübü programlarımız bulunuyor. Pasif iş gücü  programlarımızda kısa çalışma ödeneğimiz mevcut. Bir işyeri faaliyetini 3'te 1 oranında azalttıysa ya da tamamen işe ara verdiyse kısa çalışma ödneeği uygulanıyor. Covid-19 da bu kapsama girdi. Tüm bu işletmelerimiz başvuruda bulunabilirler. 

Bu durumda işçi ve işverenin kazanımı nedir?

Bu durumda işçi ve işverenin kazanımı nedir?

"Bu süreçte hem işveren hem de sigortalımızı korumak zorundayız. Biz devlet olarak onlara maaş desteği sağlıyoruz. Gelir desteği oluyor. Maaşını da kaybetmemiş oluyor."

Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanabilecek?

"Tüm işletmeler başvurabilir. 1080 gü,nde 600 gün prim ödemeleri yapılmalıydı. Bunları 450'ye düşürdük. Her sigortalı işçi için işverenimiz bu başvuruyu yapabilir. Herhangi çalışan sayısı limitimiz yok. İŞKUR'dan online başvuruda bulunabiliyorlar. Kısa çalışma talep formu ve taahhütnameleri imzalayacaklar."

Başvurular ne kadar zamanda sonuçlanıyor?

"İşverenin başvurduğu sigortalı sayısına bağlı. Geçen hafta pazartesi başlattık. Salı ve çarşamba günleri tamamladığımız işletmeler vardı. İmza, kaşe unutulmamışsa hızlı bir şekilde tamamlanır. Geçen sene 11-12 günde tamamlıyorduk. Bu sene daha fazla başvuru aldık. 60 günden önce tamamlayacağız."

Hangi sektörler başvurabiliyor?

Hangi sektörler başvurabiliyor?

Her sektörden işletmemiz başvuru yapabilir. Azami-asgari çalışan şartı yok. 450 prim günü ve 60 gün akdi şartımız var sadece.

AJANSSPOR

9. Hafta / Chelsea - Newcastle Unt: 1-0 (Özet)