AjanssporAjansspor uygulamasını indir

NBA Tarihinin İlk Kadın Koçu Becky Hammon: Gitme zamanı gelmişti

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 19 Oca 2022 - 01:10 / Son Güncelleme : 19 Oca 2022 - 01:15

8 yıl San Antonio Spurs'ün asistan koçluğunu yapan ve NBA tarihinin ilk tam zamanlı kadın koçu Becky Hammon, WNBA'e dönmesi ile ilgili açıklamalar yaptı

Becky Hammon, 8 yıl boyunca Ulusal Basketbol Ligi'nin (NBA) Batı Konferansı takımlarından Antonio Spurs için asistan koçluk yapmış ve böylece NBA tarihinin ilk tam zamanlı kadın koçu olmayı başarmıştı. Yakın zamanda Ulusal Basketbol Ligi'nden (NBA) ayrılarak Ulusal Kadın Basketbol Ligi'ne  (WNBA) geri dönen Becky Hammon bu hamlesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Gitme zamanı gelmişti

Yaptığı açıklamada her zaman kalbinin sesini dinlediğini ve başkalarının kariyeri hakkında ne düşündüğü konusunda endişelenmediğini söyleyen Hommon, Associated Press için yaptığı açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Kalbim bana ayrılık zamanının geldiğini söylüyordu. Artık gitme zamanı gelmişti. Şu anda olmam gereken yer burası: WNBA."

"Çok fazla geceyi uykusuz geçirdim"

NBA'den ayrılarak WNBA takımlarından Las Vegas Aces'a koçluk yapmaya başlayan Hammon olayların gelişim süreci hakkında "Bu noktaya varabilmek için çok fazla geceyi uykusuz geçirdim." dedi.

Her yıl çağırıldı

Açıklamasında Las Vegas Aces hakkında konuşmayı da ihmal etmeyen Hammon şunları söyledi: "Las Vegas artık beni baş antrenör olarak görüyor. WNBA her yıl yeni iş teklifleri ile beni çağırdı. Bu benim için gurur verici bir durumdu ve bu yüzden ben de her seferinde teşekkür ederek tekliflerini geri çevirdim. Ama son teklifte ilk kez 'Sanırım bu kez onların sözünü dinleyeceğim.' diye düşündüm.

Becky Hammon kimdir?

11 Mayıs 1977 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya gelen Becky Hammon basketbol kariyerine oyuncu olarak başladı. Daha sonrasında kariyerine koç olarak devam eden Hammon, 8 yıl boyunca NBA'in Batı Konferansı takımlarından Antonio Spurs için asistan koçluk yaptı ve NBA tarihindeki ilk tam zamanlı kadın koç olmayı başardı.

WNBA İçin Oynamıştı

Basketbol kariyerine oyuncu olarak başlayan Hammon WNBA takımlarından San Antonio Stars ve New York Liberty için ter döktü.16 sezon boyunca WNBA'de oynayan ve 450 maça çıkan Hammon 329 maçta ilk 5 olarak başladı. NBA tarihinin ilk tam zamanlı kadın koçunun kariyer ortalamaları ise şu şekilde: 27,9 dakika, 13,9 sayı, 2,5 ribaunt, 3,8 asist ve 1,1 top çalma.