AjanssporAjansspor uygulamasını indir

NBA'in ilk ve tek kadın oyuncusu Lusia Harris'ten üzücü haber geldi!

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 20 Oca 2022 - 00:21 / Son Güncelleme : 20 Oca 2022 - 00:31

NBA tarihinde seçilen ilk ve tek kadın olan Lusia Harris'in ailesinden üzen haber geldi. Lusia Harris vefat etti. Kimdir kaç, yaşında ve neden öldü. İşte detaylar...

AJANSSPOR DIŞ HABER

Bir NBA takımı tarafından seçilen ilk ve tek kadın olan Lusia Harris'in ailesinden sevenlerini üzen ölüm haberi geldi. Hariss'in ailesi eski New Orleans Jazz oyuncusunun salı günü hayatını kaybettiğini duyurdu.

"Olimpiyat madalyalı Basketbol Kraliçesi"

Lusia Harris'in salı günü hayata gözlerini yumduğunu duyuran ailesi açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Meleğimiz, önderimiz, kız kardeşimiz, annemiz, büyükannemiz, Olimpiyat madalyalı Basketbol Kraliçesi Lusia Harris'in bugün Mississippi'de beklenmedik bir şekilde vefat ettiği haberini paylaşmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. En küçük oğlunun yaklaşan düğünü ile ilgili gelişmeler ve yakın zamanda dünya çapında dikkat çeken hayat belgeselinin büyük beğeni toplaması da dahil olmak üzere geçtiğimiz aylar Harris'i oldukça mutlu etti."

NBA için bir ilkti

Lusia Harris 1977'de New Orleans Jazz tarafından 7. turda seçilmiş ve böylece NBA tarihinde seçilen ilk ve tek kadın olmayı başarmıştı. Fakat seçildiği dönemde hamile olan Harris takımda yer alamamıştı.

İlk kez Warriors denemişti

NBA tarihinde kadın bir oyuncuyu kadroya almaya çalışan ilk takım Jazz değildi. 1969 yılında San Francisco Warriors, Denise Long'u seçmek için uğraşmıştı. Fakat NBA, Long'un kısmen de cinsiyeti sebebi ile seçilme kriterlerini karşılayamadığını ifade ederek bu seçime engel olmuştu.

Olimpiyatlarda da ilki başardı

1976 yılında Olimpiyat Oyunları kapsamında ilk kez yapılan kadın basketbol turnuvasına katılan Harris burada da bir ilke imza atmıştı. Maçta ilk sayısını atan Harris bu sayı ile Olimpiyatlarda sayı alan ilk kadın basketbol oyuncusu olarak tarihe geçmişti. Ayrıca o yıl takımı Lusia Harris ile ülkesine gümüş madalya kazandırmayı başarmıştı.

Basketbol Onur Listesi'ne girmişti

Lusia Harris 1992 yılında Basketbol Onur Listesi'ne girdi ve bu onuru kazanan ilk siyahi kadın olmayı başardı. 1999 yılında ise Kadın Basketbol Onur Listesi'ne giren Harris için "Lusia Harris hayırseverliği, saha içi ve saha dışı başarıları ile hem kendi topluluğuna hem de Mississippi Eyaleti'ne sağladığı katkılar ve olimpiyatlarda basket atan ilk kadın olarak ülkesine getirdiği ışık ile sonsuza dek hatırlanacak." açıklaması yapıldı.

Hayatı belgesele konu oldu

Basketbolda ilkleri başaran Lusia Harris'in hayatı 2021 yılında bir belgesele konu olmuştu. Harris'in yaşamını konu alan Basketbol Kraliçesi  
(The Queen of Basketball) belgeseli izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştı.

Hâlâ lider

Kolej yıllarında Delta State forması giyen ve 25.9 sayı ortalaması tutturan Harris yıllar geçmesine rağmen hâlâ lider. Delta State'de 2.918 sayı ve 1.662 ribaunta imza atan Harris'in rekoru hâlâ kırılamadı.

Lusia Harris kimdir, kaç yaşında?

Bayan Luisa Harris-Stewart, 10 Şubat 1955'te Minter City, Mississippi'de Ethel ve bir kızılcık çiftçisi olan Willie Harris'in çocuğu olarak dünyaya geldi. On bir çocuğun onuncusu, tüm erkek kardeşleri ve bir kız kardeşi basketbol oynadı ve Greenwood, Mississippi'deki Amanda Elzy Lisesi'ne gitti. Antrenör Conway Stewart'ın altında, art arda üç yıl en değerli oyuncu ödülünü kazandı, takım kaptanı olarak görev yaptı ve eyalet All-Star takımını yaptı. Ayrıca, bir oyunda 46 puanlık bir okul rekoru kırdı ve okulunu Jackson, Mississippi'deki eyalet turnuvasına götürdü. Liseden sonra, bir kolej kadın takımını yeniden başlatırken, antrenör Margaret Wade'in işe alım görevlisi Melvin Hemphill'in isteği üzerine Cleveland, Mississippi'deki Delta Eyalet Üniversitesi'ne katıldı. Akademik burslara ve iş etüdü fonlarına katıldı. (İchi.pro)