Ofislerdeki en kirli alanlar neresi? Dyson açıkladı

Son dakika haberleri... Dyson, koronavirüs sürecinde ofislerdeki en kirli ve riskli alanları paylaştı. Peki ofislerdeki en kirli alanlar nereleri? Ofis çalışanları nelere dikkat etmeli? İşte tüm detaylar...
19 Ekim 2020 17:45- Son Güncelleme - 19 Ekim 2020 17:51
Google news abonelik

Koronavirüs döneminde evden çalışanların ofisleri dönmesi, hijyen konusunda soru iaşretleri oluşturuyor. Dyson, ofis çalışanları için ofislerdeki en krili ve riskli alanları açıkladı. Peki ofislerde en krili alanlar neresi? Detayları haberimizde...

Dyson Kıdemli Bilim Uzmanı Dr. Salome Giao, ofislerdeki kirli alanlara ilişkin, "Kapı kolları, ışık anahtarları ve asansör düğmeleri, özellikle mevcut dönemde dezenfeksiyonun odak noktaları haline geldi. Bunun yanında, gözden kaçabilecek başka düğmeler de var." ifadelerini kullandı.

Dyson, pandemi sürecindeki normalleşme ile birlikte ofise dönecek çalışanlar için ofislerdeki en kirli alanları ve bakterilerle savaşmanın yollarını paylaştı.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, İngiltere'de çalışan 2 binden fazla kişinin katıldığı anket, işe geri dönenlerin yüzde 61'inin işverenlerin çalışma ortamlarını daha güvenli hale getireceğine inandıkları sonucunu ortaya çıkardı.

Çalışanlar korkuyor

Çalışanlar korkuyor

Anket, ister çalışma arkadaşlarından ister müşterilerden olsun, çalışanların en çok iş yerinde virüsle temasa geçmekten endişe duyduğunu ortaya koydu. Bu da işverenlerin kendi çalışanlarını ve halkı korumak için potansiyel tehditleri önleme stratejilerini benimseme ihtiyacının doğduğunu gösterdi.

En riskli yerler

Toplu taşıma için bilet makineleri ve Akbil dolum noktaları, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar, asansör düğmeleri, bilgisayar klavyeleri, yeniden kullanılabilir bardaklar, ortak mutfak bezleri ve havlular, eski el kurutma makinesi düğmeleri riskli temas alanları arasında yer alıyor.

Nemli ellere dikkat

"Nemli eller, kuru ellere göre 1.000 kata kadar daha fazla bakteri yayabiliyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dyson Kıdemli Bilim Uzmanı Dr. Salome Giao, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki çoğu insan, nemli ellerin kuru ellere göre 1.000 kata kadar daha fazla bakteri yayabileceğinin farkında değil. Bunun esas nedeniyse kuru ellerin bakteri transferini önlemeye yardımcı olması. Sanılanın aksine, tüm bakteriler zararlı olmamakla beraber bazıları hastalığa neden olabiliyor.

Yıkama ve kurulama

Yıkama ve kurulama

El hijyenimizi sağlamak, korumak ve mikropları ellerimizden uzaklaştırmak için ellerimizi iyice yıkayıp kurutarak bu sürecin her adımını doğru uygulamamız çok önemli. Yüzeylerde biriken bakteri ve virüsler birkaç saat yaşamlarını devam ettirirken, bulundukları yüzeylere dokunulduğunda kolayca bulaşabilir. Fakat ellerinizi sık sık yıkamak ve kurutmak, bu bakteri ve virüs transferini en aza indirecektir."

"Kapı kolları, ışık anahtarları ve asansör düğmeleri, özellikle mevcut dönemde dezenfeksiyonun odak noktaları haline geldi. Bunun yanında, gözden kaçabilecek başka düğmeler de var. Ofis tuvaletleri, özellikle insanların ellerini iyice yıkayabilecekleri ancak büyük çapraz bulaşma potansiyeli olan çok yoğun alanlardır. "

(AA)