Okan Buruk'tan özel açıklamalar! Rizespor, Fenerbahçe, VAR, Galatasaray...

4 Ekim 2018 14:31- Son Güncelleme - 4 Ekim 2018 17:31
Google news abonelik

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor'un yeni teknik direktörü Okan Buruk, büyük takımlara karşı başarılı olmasının şifrelerini anlattı. Ligdeki hedefleri hakkında konuşan Buruk, VAR sistemi, Fenerbahçe maçı ve Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki performansına da değindi. 

Radyospor'da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Okan Buruk'un açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde;

Rizespor'un başına geçiş süreci hakkında...

Geçen sene Akhisar’da devam eden bir serüven vardı. Gayet güzel bitti. Daha sonra anlaşamadık. Süreç uzamıştı. Diğer takımlarda da herkes anlaşma yaptı. Yaz dönemini tatil yaparak geçirdik. Rizespor’dan bir teklif geldi. Burada çalışmaya başladık. Arada takım almak zordur. Kendi hazırlamadığınız, kurmadığınız bir takım alıyorsunuz. Bu süreç biraz daha zor olabiliyor. Sezon başı başlamak çok farklı oluyor. Fakat; başlangıcımız güzel ve istediğimiz gibi oldu. Rizespor önemli bir camia. Bu ligin önemli değerlerinden biri.

"İnanılmaz bir moral kazandık"

"İnanılmaz bir moral kazandık"

Oyuncu yapısı ve kadrosuna baktığımızda iyi şeyler çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Malatya maçını izlediğimde hafif moralim bozulmuştu. Takımla çalıştık ve kupa, lig maçı oynadık. Oyuncuların istekleri, konsantrasyonları bizi sevindirdi. Hepsi çalışkan oyuncular. Tarsus maçını kazandık ve Fenerbahçe’yi yendik. Bu maçla birlikte iyi yolda olduğumuzu maçlarda da görmüş olduk. Tabi ki inanılmaz bir moral kazanmış olduk.

Büyük takımlara karşı kazanmasının sırrı nedir?

Büyük takımlara karşı kazanmasının sırrı nedir?

Her maça aynı havada hazırlansak da atmosfer değişiyor. Malatya’da mesela takım gitmiş güneşin altında maç oynamış. Daha sonra yeni bir başlangıç, yeni bir hoca… Futbol ortamı çok farklıydı. Oyuncuları biz büyük maçlara da önce taktiksel olarak hazırlıyoruz. Oyuncular da motive oluyor. Büyük takımları iyi tanıyoruz. Biz ekip olarak her maça aynı hazırlanıyoruz ama oyuncuların anlayışı farklı olabiliyor. Taktiksel olarak iyi şeyler yapabilmeniz önemli. Hiçbir maç oynamadan kazanılmıyor. Olaya böyle bakmak gerek. Bizim gibi takımların büyük takımlara karşı cezalandırması oluyor diyelim. Sahaya çıkmadan maçı kazanamazsınız. Buna konsantre olan takım kazanabiliyor.

"Fenerbahçe maçına final maçı gibi hazırlanmıştık"

Geçen haftaki Fenerbahçe maçına final maçı gibi hazırlandık. Hiç galibiyet alamamıştık. Farklı hazırlandık. Kayserispor son 3 haftadır istediği gibi sonuçlar alamıyor. Onlar da kazanmak isteyeceklerdir. Biz kendi oyunumuzu oynayacağız. Özgüvenimiz yüksek. Rakibi tanıyoruz. Kendi istediklerimizi sahaya yansıtmaya çalışacağız. Kayserispor hücum olarak güçlü isimlere sahip. Biz doğruları yapabilirsek rakibin içinde bulunduğu durum bize artı olarak yansıyabilir. Zorlu bir karşılaşma bizi bekliyor.

"VAR sayesinde maçları daha güvenli izliyorum"

"VAR sayesinde maçları daha güvenli izliyorum"

VAR uygulaması bence çok az tartışma yarattı. Önceki yıllardaki tartışmaların yüzde 60 kadar azaldığını görebiliyoruz. İnsanlar hakemleri VAR sayesinde daha az konuşuyor. Zaman zaman oyun duruyor, gol sevinçleri yarım kalabiliyor ama adil, kimsenin hakkının yenmediği bir ortam oluşabiliyor bu sayede. Ben bir teknik adam olarak VAR sistemini destekliyorum. VAR uygulamasıyla ortamın daha adil olduğunu düşünüyorum. Yüzde 90 oranında daha adil. Ben maçları bu sayede daha güvenli izliyorum. O yüzden destekleyen taraftayım.

"Taraftarlarımızın yüzünü güldürmek istiyoruz"

"Taraftarlarımızın yüzünü güldürmek istiyoruz"

Taraftarlarımıza teşekkür ettim. Bizi hep destekliyorlar. Çok güzel tepkiler aldık. Bizim için itici bir güç oldular. Biz de onlara yakışan şekilde elimizden geleni yapacağız. Amacımız Çaykur Rizespor’u hak ettiği yerlere taşımak. Başlangıç çok iyiydi. Bunu devam ettirmek lazım. Hiç izin yapmadık. Taraftarların yüzü gülüyor. Biz taraftarlarımızın yüzünü her zaman güldürmek istiyoruz. Umarım bunu başarabiliriz. Başaracak gücümüz ve kalitemiz var.

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki şansını nasıl görüyor?

Galatasaray’ın Porto maçındaki oyununa baktığınızda ilk yarıda kaçan fırsatlar vardı. 5-6 fırsat kaçtı. Çok rahat kazanılabilecek bir maçtı. Oyun olarak Galatasaray rakibinden daha üstündü. Bu Galatasaray’ın kalitesini gösteriyor. Lokomotiv maçı kazanılmıştı. Grupta Galatasaray’ı şanslı görüyorum. Ama bu futbol. Ayağınıza gelen fırsatları iyi kullanmanız gerekiyor. Oyunun karşılığı olmadı. Schalke maçları çok kritik bir hal aldı. Galatasaray'ın iç sahada maçlarını kazanması grupta favori olmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.