AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Oksimoron nedir? Oksimoron ne anlama gelir?

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 13 Eyl 2021 - 00:00 / Son Güncelleme : 13 Eyl 2021 - 00:14

Pek çok kişi oksimoron kelimesinin anlamını araştırıyor. Peki oksimoron ne demek? Oksimoron ne anlama geliyor?

Oksimoron nedir? Oksimoron ne anlama gelir?

AJANSSPOR - HABER

Dilimize farkı dillerden geçen kelimeler vardır. Bu kelimelerin anlamları insanlar tarafından merak edilmektedir. Oksimoron kelimesi de bu kelimelerden bir tanesidir. Son olarak Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 2-1 kaybettikleri Göztepe maçı sonrası kullandığı oksimoron kelimesinin anlamı merak ediliyor. Peki oksimoron ne demek? Oksimoron ne anlama geliyor?

Oksimoron ne demek?

Oksimoron kelimesi Türkçe'de "kendi içinde çelişkili ifade" anlamına gelmektedir. Fransızca ve İngilizce oxymoron sözcüğünden alıntıdır.

TDK'ya göre 'oksimoron' nasıl tanımlanmaktadır?

TDK’ye göre Fransızcadan türeyen 'oksimoron' kelimesi, iki zıt anlamlı kelimenin bir arada kullanılması olarak tanımlanmıştır. 

Oksimoron ile Paradoks arasındaki fark nedir?

Günümüzde pek çok kişi Paradoks ile oksimoron kelimlerinin anlamlarını karıştırmaktadır. Paradoks, anlamsal bir zıtlıktır, birbirine aykırı iki önermenin birlikte olmasıdır. Paradoksun doğruluk ve yanlışlığının incelenmesi gerekir. Örneğin; ”Kısırlık babadan oğula geçer”ifadesi bir paradoks iken kalıtsal kısırlık ise bir oksimorondur.

Aykut Kocaman, Oksimoron ifadesinde ne demek istedi?

Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 2-1 kaybettikleri Göztepe maçı sonrası "4 maçta sıfır puanda kalmak oksimoron bir duygu." cümlesinde,  elde edilen sonucun tarif etmenin imkansız olduğunu ifade etmek istemiştir.