Olay iddia: "Fenerbahçe'ye ceza gelebilir, başkan..."

17 Şubat 2020 21:30- Son Güncelleme - 17 Şubat 2020 18:47
Google news abonelik

Fenerbahçe’nin Eski Başkan Adayı ve camianın etkin isimlerinden biri olan Hulusi Belgü, sarı-lacivertlilerle ilgili çok çarpıcı açıklamalara imza attı. Fenerbahçe’ye UEFA’dan ceza mı geliyor? Trabzonspor’un hesapları da incelenecek mi? Fenerbahçe’nin gerçek borcu ne kadar? Hulusi Belgü, Radyospor’da değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor'da Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Fenerbahçe'nin Eski Başkan Adayı Hulusi Belgü'nün açıklamaları şu şekilde:

Hulusi Belgü: ”Yönetimsel yanlışlar yapıldı!”

Fenerbahçe maalesef istediğimiz yerde değil. Bu bizim en büyük derdimiz. Bunun tek bir sebebi yok. Genel olarak 2 şekilde değerlendirmek lazım. Yönetimsel olarak bazı yanlışlar yapıldı. Takımda bazı mevkilerde eksik var. Bunu herkes biliyor. Takımın hala düzgün bir stoperi ve stoper tandemi yok. Bunun haricinde Hasan Ali'den sonra bir sol bek ve Vedat'a yardımcı olabilecek iyi bir santraforumuz da yok. Bunlar Fenerbahçe için olumsuz taraflar. Yönetim bu noktalarda hata yaptı.

Fenerbahçe’nin borcu ne kadar?

Bu hataların en büyük sebebi içinde bulunduğumuz mali durum. Fenerbahçe'nin 2 Milyar 800 Milyon liranın üzerinde borcu var. Rakiplerin borcu ise daha az ve bu rakipler transfer yapıyor. En önemli durum ise Şampiyonlar Ligi'ne giden takımlar ciddi bir avantaj kazanıyor. Bunlar yönetimin elini ayağını bağlıyor ancak; buraya bir parantez açmakta fayda var. Fenerbahçe son 2 sezonda 30'un üzerinde transfer yaptı. Ben bu camianın bir insanı olarak bu 30 transferden iyi bir takım kurulması gerektiğini ve kadronun düzenli olmasını bekliyordum ama bunda başarısız olundu.

Hulusi Belgü: "Hataların sadece Fenerbahçe'ye olması çok enteresan!"

Fenerbahçe iyi başladı sonra düşüş yaşadı. Süper Lig'de bu sezon Fenerbahçe'nin aleyhine birçok yanlış kararın verildiğini çok net bir şekilde görüyoruz. Durum böyle olunca isyan etmemek ihtimal dahilinde değil.   Rıdvan Dilmen de kendi programında bunları tek tek dile getirdi. Bunların sadece Fenerbahçe'ye olması çok enteresan.

Burhan Karaçam’ın yönetimden ayrılma durumu üzerine...

Burhan Bey çok önemli bir isim. Türkiye'nin en önemli finansçılarından. Fenerbahçe'nin bu tip insanlara ihtiyacı var. Bu insanları pamuklara sarmamız lazım. Bu insanlar Fenerbahçe için çalışıyor. İnşallah ayrılmaz. Basına sızmadan önce bu durum bizim de kulağımıza geldi ancak 1. ağızdan yalanlandığına göre bir problem yok. Varsa da çözülmüştür. Burhan Karaçam'ın kalması Fenerbahçe'nin lehine bir durum. Yönetim Kurulu içinde görüş farklılıkları olabilir. Bazen şirketlerde öyle kavgalar oluyor ancak; bunların hepsi şirketin daha ileri gitmesi için. Bu olayları kişisel algılamamak lazım. Burhan Karaçam'ı kaybetmememiz lazım.

"Fenerbahçe şampiyon olsa bile Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyebilir"

Ali Koç, Fenerbahçe'yle ilgili böyle bir tehdidin olduğunu söylüyor. Şampiyon olsak bile Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyebiliriz. Galatasaray ve Beşiktaş'ta ciddi açıklar var. Trabzonspor'da soru işaretleri var. Onların da bilançolarına bir bakmak gerekiyor. Trabzon son yapılan transferlerden sıkıntı yaşayabilir. Orada bir durum var gibi ama ispat etmeden konuşmak yanlış olur. UEFA'yla dalga geçemezsiniz. Federasyon, Fenerbahçe'ye karşı çok dik durdu ancak; diğer takımlarla ilgili yorum yapmayacağım. UEFA'nın kriterleri çok farklı. Oradan farklı bir karar çıkabilir. Döviz değişimi Fenerbahçe'nin lehine oldu ama tabi durum çok zor. Bu durumlar bizlerle çok net bir şekilde paylaşılmıyor. KAP notlarını alıyorum ama bunların daha doğrusunu Burhan Karaçam bilir.

Nihat Özdemir'in her konuda yetkisi olmayabilir!

Ben bu konularda bazen sert konuşuyorum. Fenerbahçe'nin son dönemde ciddi bir şekilde hakkı yendi. Trabzonspor ve Galatasaray'ın lehine ise yine ciddi hatalar oluyor. Bu bir önyargı mı diye bazen düşünüyorum ama herkes bizim düşündüğümüz gibi düşünüyor. Çok bariz hatalar yapıldı. Durum bu olunca hakemlere dönüp şüpheyle bakıyorsunuz. Rıdvan Dilmen'n yaptığı konuşma çok netti. VAR hakemiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. TFF'ye seçilenler istedikleri ekiple çalışamıyor. İstediği atamaları yapamıyor. Fenerbahçeliler Nihat Özdemir'e çok kızıyor ancak; onun bazı şeylere yetkisi olmadığını düşünüyorum. Orada bambaşka işler var.

Hulusi Belgü: "Herkes Cumhurbaşkanının sözünü dinlesin"

Sayın Cumhurbaşkanı siyaset futbola girmesin diyor ancak; kulüpler öyle davranmıyor. Siyasiler her takıma eşit mesafede olmalı. Bu bir spor, keyif almaya bakmalıyız. Spor kendimizi rölantiye alacağımız bir yer olmalı, siyasiler bu işin içine girdiğinde futbolun unsurları etkileniyor. Maalesef bu tip olaylar son dönemde çok oldu. Bu her takım için geçerli. Önce siyasiler görevini yapmalı ve kenarda bir izleyici olarak kalmalı. Sayın Cumhurbaşkanı bunu çok güzel söylüyor. Bir Fenerbahçeli olarak tarafsız kalıyor. Umarım etrafındaki isimler de onun sözünü dinler.

Hulusi Belgü: “Derbi, Fenerbahçe’nin son şansı”

Maalesef derbi konusunda içim rahat değil. Umarım bu maçtan sonra yapılan hataları konuşmayız. Galatasaray son dönemde ciddi bir performans gösterdi. Neredeyse sıkıntıya düşmelerine karşın Alanyaspor'u eliyorlardı. Ben Fenerbahçe'nin derbiyi kazanmasını istiyorum. Fenerbahçe'nin bence son şansı. Zaten şampiyonluk şansımız çok azaldı ancak bu maçı kazanamazsak şansımızın tükeneceğini düşünüyorum. Koşullar iyi ve güzel futbol için mevcut. Bu durumu umarım dış etkenler bozmaz. Kulüplerin yöneticileri umarım bu durumu korur. İnşallah iyi bir derbi olur ve sonucunda Fenerbahçe kazanır.