ÖZEL - Ataman Güneyligil, şampiyonluğun hikayesini anlattı!

19 Eylül 2017 18:58- Son Güncelleme - 19 Eylül 2017 18:58
Google news abonelik
ÖZEL - Ataman Güneyligil, şampiyonluğun hikayesini anlattı!

AJANSSPOR ÖZEL – Türkiye 23 Yaş Altı Milli Takımı, Dünya Voleybol Şampiyonası finalinde Slovenya’yı 15-12, 15-11, 15-13 ve 15-8'lik setlerle 4-0 yenerek dünya şampiyonu oldu. Milli Takım antrenörü Ataman Güneyligil, Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtladı. Güneyligil’in Radyospor’da yaptığı açıklamalar şöyle:

"Şampiyon olarak gururlandık"

Aldığımız sonuçtan ötürü gerçekten çok gururlandık. 23 yaş önemli bir yaş grubu. U18 ve U20’ye nazaran daha önemli diyebiliriz. 12 tane çok iyi takım vardı. 4 ayda farklı şehirlerde kamp yaptık. İkinci lig takımları da dahil olmak üzere 30 oyuncuyla kamp yaptık. Herkesi gözlemledik. 12 oyuncu seçtik ve turnuvaya katıldık.

Zorlandıkları maçlar hangileriydi?

İlk 3 gün çok zorlandık. Aşırı özgüven basit hatalar yapmamıza neden oldu. Brezilya’ya kaybettik. Sonra Brezilya, bizim yendiğimiz takımlara yenildi. Daha sonra dinlendiğimiz bir gün vardı. Oyuncularımızla konuştuk. İyi kulüplerde oynamakla her şeyin olmayacağını, savaşmaları gerektiğini söyledik. Basit hatalardan uzak durmaları gerektiğini anlattık. Set başına 5-6 hatayla oynuyorduk. Onu 2-3’e düşürdük. Daha sonra Japonya ve Bulgaristan maçları vardı. Japonya ve Bulgaristan maçları çok güzel geçti. Daha sonra yarı final ve finale yükseldik.

Final maçı hakkında...

Finalde kaybeder miyiz diye aklımızdan hiç geçmedi. Rakibimiz Slovenya da iyi bir takımdı. İyi de sonuçlar aldılar. Finale kadar iyi geldiler. Hazırlık maçında bizi yenmişlerdi. Eksik yönlerini oyuncularımıza anlattık. Rotasyon konusuna dikkat etmek ve hata yapmamak gerekiyordu. Kazandığımız için mutluyuz.

"Bir ekol oluşturmak gerekiyor"

Milli Takım Başantrenörü Guidetti ile de konuşuyoruz. Bir tarz ve ekol yaratmak gerekiyor. Kadın Voleybol Takımı başarılı gidiyor. Ama sürekli olması için bir ekol oluşturmak gerekiyor. Alttan güzel bir jenerasyon geliyor. Dünyada bütün yaş gruplarında ilk 4’ün içindeyiz. Oyuncular alttan geliyor. Oyuncularımızı yavaş yavaş A Takıma çıkarıp Olimpiyat’a hazırlamak gerekiyor. Tüm Türkiye’ye bize destekleri için de ayrıca teşekkür ediyorum.

YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.