AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Perez, tarihi Britanya GP'sine pit yolundan başlayacak!

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 18 Tem 2021 - 16:17 / Son Güncelleme : 18 Tem 2021 - 16:38

2021 Britanya GP sıralama turlarının ilk bölümünde Red Bull'un Sergio Perez'in aracında yaptığı değişiklikler nedeniyle Meksikalı pilotun yarışa pit yolundan başlayacağını açıkladı.

Perez, tarihi Britanya GP'sine pit yolundan başlayacak!

AJANSSPOR - HABER

Formula 1 Britanya Grand Prix için heyecan dorukta. Tüm dünyada ve ülkemizde merakla beklenen yarış öncesi Red Bull takım pilotu Sergio Perez'e FIA tarafından kötü haber geldi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Red Bull'un Sergio Perez'in aracında yaptığı değişiklikler nedeniyle Meksikalı pilotun yarışa pit yolundan başlayacağını açıkladı.

Ne olmuştu?

Red Bull'un Meksikalı pilotu Sergio Perez, dün sprint yarışı esnasında takım lastiklerdeki titreşim nedeniyle takımı tarafından yarıştan çekildi. Perez'in performans durumunu artırmak isteyen Red Bull takımı ise kurallar gereği araçta herhangi bir ayar değişikliği yapamıyordu. Ancak Red Bull, kaybedecekleri çok az şey olduğu göz önüne alındığında Perez'in hem güç ünitesinde hem de araç ayarlarında değişikliğe gitti.

Bu değişiklik ise Perez'e bugün yapılacak yarışa pit yolundan başlamasına sebep oldu.

 

Dün neler yaşandı?

F1 tarihinde ilk kez düzenlenen sprint yarışı, İngiltere'nin Northamptonshire bölgesindeki 5,8 kilometrelik Silverstone Pisti'nde 17 tur üzerinden gerçekleştirildi.

Sıralama turlarını kazanarak sprint yarışına ilk cepte başlayan Mercedes'in Büyük Britanyalı sürücüsü Lewis Hamilton'ı kalkışta geride bırakan Verstappen, 25 dakika 38.426 saniyelik derecesiyle galip geldi ve "pole" pozisyonunun sahibi oldu.

Hamilton, liderin 1.430 saniye arkasında ikinciliği, Mercedes'in Fin pilotu Valtteri Bottas ise Verstappen'in 7.502 saniye gerisinde üçüncülüğü elde etti.

Yarışta ilk 3'e giren sürücüler, sırasıyla 3, 2 ve 1 puan kazandı.

 

Organizasyonu daha heyecanlı hale getirmek için bu yıl üç etapta uygulanmasına karar verilen sprint yarışında alınan dereceler, Büyük Britanya Grand Prix'sinin grid dizilişinde geçerli olacak.

Büyük Britanya Grand Prix'si 52 tur üzerinden koşulacak ve bugün TSİ 17.00'de başlayacak.