Deprem Uzmanı Profesör Naci Görür'den Fatih Altaylı'ya: Ağlıyorum

İsa Kethüda
06.02.2023 - 17:26 | Son Güncellenme: 06.02.2023 - 19:12

Deprem uzmanlarımızdan Prof. Dr. Naci Görür, Fatih Altaylı'ya "Hâlâ ağlıyorum. Yıllardır uyardığımız yer. Tek kişi arayıp 'Ne yapalım' demedi" dedi...

AJANSSPOR-HABER

Kahramanmaraş merkezli 7.7 depremiyle sarsılan, şoke olan Türkiye'de insanlar tüm büyük afetlerde olduğu gibi yine tek yürek oldu. Herkes bulunduğu yerden bir şekilde deprem bölgesine yardım etmek için çalışıyor. Kimisi bizzat olay yerine gidip enkaz kaldırma, arama kurtarma çalışmalarına katılıyor, kimisi de malzeme yardımı için çalışıyor.

Profesör Naci Görür, isyan etti

Diğer yandan deprem bir kez daha tedbir ve önlemler konusunda bilim insanlarının uyarılarını gündeme getirdi. Türkiye'de olası İstanbul depremi başta olmak üzere fay hatları konusunda yıllardır kamuoyunu ve yetkilileri uyarmak için çırpınan Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş depremi sonrası isyan etti.

Fatih Altaylı, Görür ile görüştü

Bugün 10 ilde büyük yıkıma neden olan deprem konusunda da daha önce yaptığı açıklamalarla uyarılarda bulunan Görür, gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamada içine düştüğü çaresizliği isyan edercesine dile getirdi. Altaylı, Görür ile yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından paylaştı.

İlgini Çekebilir
Geçmiş olsun Türkiye!
Habere Git

"1 saat ağladım, hâlâ ağlıyorum"

Fatih Altaylı, attığı tweet'te "Naci Görür ile konuşuyorum. 'Gece 4'te uyandırıldım. 1 saat ağladım. Hâlâ ağlıyorum. Yıllardır uyardığımız yer. Tek bir yerel yönetici arayıp ne yapalım demedi. Bunca uyarıyı niye yaptık' diyor." diye yazdı.

Görür, Altaylı'ya Adana ve Hatay'a dikkat edilmesi gerektiği yönündeki açıklamasını da detaylandırdı.

Görür, Kahramanmaraş depremini anlattı

Altaylı, "Prof. Dr. Naci Görür 'Adana’ya dikkat' sözüne açıklık getirdi. 'Fatih, bugünkü ilk deprem Kahramanmaraş’ın Pazarcık yöresinde. Depremi oluşturan fay Ölü Deniz Fay zonunun devamı Narlı Fayı üzerinde oldu. Deprem Kuzey Doğu yönünde Doğu Anadolu Fayının Çelikhan-Erkenek’e kadar kesimini de kırdı. Aynı fayın Güney Bölgesi (GB) devamı da belirli ölçüde kırıldı ve stres yüklendi. Hatay yöresi GB tarafında. Dolayısıyla bu bölgeye dikkat etmek gerekir. Keza Adana yöresi de belli ölçüde yüklenmiş olabilir. Nitekim son deprem (7,6) KD STRES transferine bağlı olarak Sürgü Fayı üzerinde oldu' " diye yazdı.

İlgini Çekebilir
Volkan Demirel: Durum vahim
Habere Git

Bu deprem için aylardır uyarıyordu

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş bölgesindeki olası deprem için daha önce defalarca uyarılarda bulunmuştu. Görür, 23 Aralık 2022'de yaptığı paylaşımda Kahramanmaraş Pazarcık'ta 4 büyüklüğünde bir deprem olduğunu duyurduktan sonra, "Birkaç gün önce de aynı bölgede Baldıran-Kırıkhan'da 4.7 deprem olmuştu. Bu deprem Doğu Hatay Fay zonunda. Daha önce söylemiştim. Burada 1882'de 7, 2 deprem olmuş. Maraş bölgesi yerbilimciler için hassas bir bölge" diye yazdı.

Senin için hazırladığımız haberler