Ramazan Bayramı namazı evde nasıl kılınır? İşte cevap...

24 Mayıs 2020 Pazar günü başlayacak olan Ramazan Bayramı için milyonlarca müslüman vatandaş bayram namazı evde kılınır mı, evde bayram namazı nasıl kılınır gibi sorulara cevap arıyor. Her yıl bayram namazında sabah bir araya gelen vatandaşlar, koronavirüs kapsamında alınan tedbirler kapsamında bu sene birlikte namaz kılamayacak. Peki bayram namazı evde kılınır mı, evde bayram namazı nasıl kılınır? İşte bayram namazı hakkında merak edilenler…
22 Mayıs 2020 22:29- Son Güncelleme - 22 Mayıs 2020 22:38
Google news abonelik

Ramazan Bayramı’nın en önemli ibadetlerinden biri bayram namazı evde nasıl kılınır? Koronavirüs tedbirleri kapsamında camiler kapatılmış ve bayramda sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bunun üzerine ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, evde bayram namazı nasıl kılınır aramalarını sıklaştırdı. Bayram namazı hakkında merak edilenleri haberimizde derledik. Bayram namazı evde kılınır mı? Yanıt bekleyen sorunun cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. İşte detaylar...

EVDE BAYRAM NAMAZI KILINIR MI, NASIL?

Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

Netice itibariyle Bayram namazları oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir.

Ancak salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle bu namazın camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların yukarıda açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri mümkündür. Nitekim bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır.

BAYRAM NAMAZI CEMAATİ KAÇ KİŞİ OLMALIDIR?

Bayram namazları da aynı Cuma namazı gibi cemaatle kılınan namazlardandır. Cuma namazı kılabilmek için gerekli asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler bulunmaktadır. Hanefî mezhebinin önde gelen alimlerine göre Cuma namazlarının kılınabilmesi için en az imamın dışında üç kişi daha olmalıdır.

Şafi mezhebine göre ise durum daha farklıdır. Şafi mezhebine göre Cuma namazı kılınabilmesi için akıllı (âkıl), bulûğa ermiş (ergen, bâliğ), hür, erkek, mukim ve oraya yerleşmiş olan en az kırk yükümlünün bulunması şarttır.

DİYANET İŞLERİ'NDEN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs nedeniyle bu yıl camilerde bayram namazı kılınmayacağını açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu yıl maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır. Her ilin bayram namazı saatinde minarelerden tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanması sağlanacaktır."

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz, bayram namazı vaktinde evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılınması. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.