Salda Gölü imar planı onaylandı

Burdur Valiliğinden Salda Gölü hakkında açıklama geldi. İmar projesi kapsamında olan Salda gölü için resmi açıklama geldi ve imar planı onaylandığı duyuruldu. Peki Salda gölüne ne yapılacak, imar ne olacak, otel mi yapılacak, orman mı yapılacak, tadilat mı olacak, salda gölü nerede, salda gölü tarihi nedir, salda gölü nasıl oluştu, salda gölüne nasıl gidilir? İşte tüm detaylar...
19 Eylül 2020 20:34- Son Güncelleme - 19 Eylül 2020 20:36
Google news abonelik

Burdur Valiliğinden Salda Gölü hakkında açıklama geldi. İmar projesi kapsamında olan Salda gölü için resmi açıklama geldi ve imar planı onaylandığı duyuruldu. Peki Salda gölüne ne yapılacak, imar ne olacak, salda gölüne nasıl gidilir? İşte tüm detaylar...

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı

“1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Salda Gölü Özel ÖÇK tamamını kapsamaktadır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şu şekilde:

“Hazırlanan planda, mevcutta bulunan köy yerleşimlerinin (Karaatlı Mahalle Yerleşimi, Düden, Işıklar ve Niyazlar) geleneksel dokusunun korunması amacıyla mevcut halinin sürdürülmesi hedeflenmiştir. Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş, köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür.”

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki, Maldiv Adaları'na benzetilen Salda Gölü, 184 metre derinliğe sahip tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alıyor. 1989'dan bu yana doğal sit alanı statüsünde olan ve yüksek turizmin potansiyeline sahip "Türkiye'nin Maldivleri"nin son yıllarda tanıtım faaliyetleri ve sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde popülerliği arttı. Yaz sezonunda yurt içi ve yurt dışından bu doğa harikasını görmek ve fotoğraflamak isteyen binlerce ziyaretçi, Salda Gölü'ne akın ediyor.