Satranç Şampiyonası sona erdi.

14.03.2015 18:25 - Son Güncelleme -
Satranç Şampiyonası sona erdi.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın anısına organize edilen ve bir hafta süren turnuva, final müsabakasının ardından düzenlenen kapanış töreniyle son buldu. Turnuvaya İzmir'den katılan Betül Cemre Yıldız, 11. Türkiye şampiyonluğunu elde ederken, Kahramanmaraş'tan Khayale Isgondorova 2., Ankara'dan Yulia Gökbulut 3. oldu. 

Birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin 500, üçüncüye ise 3 bin lira ödülün yanı sıra kupa ve madalya verildi. Sporculara ödülleri Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile TSF Yönetim Kurulu Üyeleri Kasım Yekeler, Kıvanç Güngör ve Fatih Remzi Ekinci tarafından takdim edildi. 

Turnuvanın en küçük sporcusu 7 yaşındaki Nehir Gergerlioğlu'na da madalya verildi. 

TSF Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Yekeler, turnuvaya 18 ilden sporcuların yanı sıra KKTC'den de 43 sporcunun katıldığını belirtti. Yarışmada 7'den 70'e her yaştan sporcunun yer aldığını ifade eden Yekeler, satrancın evrensel bir spor olduğunu vurgulayarak "Satranç, dünyada kadınlar arasında çok yaygın değil. Dünyadaki satranç oyuncularının yüzde 9'u kadın ancak Türkiye'de bu oran yüzde 14'lerde. Kadınların satranca daha fazla katılımlarını sağlamak için bu tür turnuvaları düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

Satrancın insana birçok katkısı olduğunu kaydeden Yekeler, "Satranç oynayan öğrencilerin okul başarılarında artış olduğu gözlenmiştir. Aynı şekilde dikkat dağınıklığı gibi bir takım hastalıklara karşı faydalı olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Eskişehir tribünleri hep bir ağızdan Andımızı okudu

news Image

5 saniye sonra yeni habere geçilecek
keyboard_arrow_up