• Diğerleri

Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman bitiyor, hangi illerde yasak var?

Hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı var, yasak ne zaman bitecek? Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de iller arası seyahat sınırlaması getirilmişti. Seyahat yasağı ne zaman bitecek sorusu ise sıkça araştırılıyor. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı ve yasağın uzatıldığını duyurdu. Peki şehirler arası seyahat yasağı olan iller hangileri?
20 Mayıs 2020 20:04- Son Güncelleme - 20 Mayıs 2020 20:08
Google news abonelik

Türkiye’de etkisini gösteren koronavirüs sonrası bazı tedbirler alınmıştı ve bunlardan biri iller arası seyahat yasağıydı. Vatandaşlar, bu konu üzerine şehirler arası seyahat yasağı ne zaman bitiyor, hangi illerde yasak var araştırmalarına başladı. 65 yaş üzerine memleketlerine gitme müjdesi de verilmişti. Peki şehirler arası seyahat yasağı olan iller hangileri, yasak ne zaman bitecek? İşte detaylar...

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR? 

18 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, “15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır.” dedi.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine, 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasının uzatıldığına ilişkin ek genelge gönderdi.
Genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında, 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan şehir giriş-çıkış kısıtlamasına, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda devam edilmesinin kararlaştırıldığı aktarıldı.

Bu kapsamda, Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van’a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışın durdurulması, bu geceden 3 Haziran Çarşamba gece yarısına kadar 15 gün süreyle uzatılacak.

Kısıtlamaya yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu sürede de geçerli olacak. Alınan karara uymayanlara idari para cezası verilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise adli işlem yapılacak.

SEYAHAT YASAĞI OLAN İLLER HANGİLERİ? 

Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van’da seyahat kısıtlaması bulunuyor.

Uğur Meleke ile PL'de Haftanın Kare Ası | 22. Hafta