AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Serdar Tatlı'dan hakemlere: Fatih Terim ve Sergen Yalçın nasıl sahada kalıyor!

İlk Yayınlanma : 27 Mar 2021 - 13:47 / Son Güncelleme : 27 Mar 2021 - 14:45

MHK Başkanı Serdar Tatlı, hakem seminerinde Süper Lig’de çok tartışılan pozisyonları tek tek masaya yatırarak verilen kararları eleştirdi. Hakemlerinin patronunun hem pozisyonlar hem de teknik adamlar hakkındaki yorumları çok ses getirecek cinsten. İşte detaylar…

Serdar Tatlı'dan hakemlere: Fatih Terim ve Sergen Yalçın nasıl sahada kalıyor!

AJANSSPOR-HABER

 

Ligler milli araya girmişken Süper Lig kadrosundaki 40 hakem, Antalya'da dört gün boyunca yoğun bir süreç yaşadı. Atletik testler yapılan hakemler seminere de katıldı.  

Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Serdar Tatlı, seminerin son gününde pozisyon görüntüleri eşliğinde hakemleri sert şeklide eleştirdi. Türkiye gazetesinden Ömer Faruk Ünal'ın yazısında Tatlı’nın örnek olarak gösterdiği pozisyonlar ve verilen kararlara yönelik sözleri yer aldı. İşte Tatlı'nın eleştirileri...

 

 

"Fatih Terim nasıl sahada kalıyor?"

Serdar Tatlı, Galatasaray-Çaykur Rizespor maçının hakemi Volkan Bayarslan'ın Fatih Terim'e gösterdiği müsamahaya çok sert çıkarak “Sarı kart göstermeye giderken Arda seninle beraber koşuyor. Buna nasıl izin verirsiniz? Teknik direktör, teknik alanı terk edip çatışmaya gidiyor, niye atılmıyor, nasıl sahada kalıyor?” diye konuştu.

 

Sergen Yalçın'ın görüntüleri gösterildi

Tatlı, yine Beşiktaş-Fenerbahçe maçında Sergen Yalçın'ın hakem kararlarına tepki gösteren görüntüleri gösterdi. MHK Başkanı, “Bu ihlalleri gördükçe canımız acıyor. Antrenörlerin bu görüntülerine izin vermeyin. Dördüncü hakem ve hakem buna müsaade etmeyecek” diyerek hakemleri sert bir şekilde uyardı.

"Mostafa Mohammed'in kırmızısı doğru"

Tatlı, daha sonra kamuoyunda çok tartışılan posizyonları da değerlendirdi. Ankaragücü maçında attığı dirsek nedeniyle kırmızı kart gören ve Galatasaray'ın büyük tepki gösterdiği Mostafa Mohammed'in pozisyonunu değerlendiren Tatlı şunları söyledi: “Mostafa'ya çıkan kırmızı kart doğru. Hakem sarı verseydi, VAR yine karışamazdı. Arda'ya verilen penaltı da yüzde yüz doğru. Arda'nın ayağından sekiyor. Açık ve doğal konumda olmayan koluna geliyor. Top uzaktan geliyor. Oyuncunun sakınma şansı var.”

"Beşiktaş'a penaltı için VAR devreye girmeliydi"

MHK Başkanı'nın değerlendirdiği bir başka pozisyonsa Başakşehir-Beşiktaş maçında Larin'in yerde kaldığı ve VAR'ın devreye girmediği andı. Başakşehir-Beşiktaş maçındaki pozisyon için hakemler ikiye bölündü. Beşiktaş cephesi “VAR niye karışmıyor” diye isyan etmişti. Tatlı, “Rafael, Larin'e çelme takıyor, VAR karışmalıydı. Net bir delil var. Bu, görüntülerle sabit” dedi. Ancak, MHK, VAR'daki Mustafa Öğretmenoğlu'nu dört gün sonraki Antalya-Alanya kupa yarı finaline tayin etti.

 

"Pelkas’a yapılan penaltıya VAR karışmamalıydı"

Tatlı, kamuyonuda çok tartışılan Fenerbahçe-Antalyaspor karşılaşmasının son dakikasında verilen ancak VAR'ın devreye girmesiyle iptal edilen penaltı hakkında da değerlendirme yaptı. MHK Başkanı, “Penaltı verilmişse VAR karışmayacaktı. Çünkü oyuncu top sürerken yani Pelkas çalım atarken kazara rakibinin ayağına basıyor. Bu basma bir ihlal değildir. Bir ihlal olsa bile penaltı diz müdahalesinden dolayı veriliyor. Diz de ayağa basmadan daha önce. Penaltı iptal olmamalıydı, hakem kararı bu” diye konuştu. Ancak MHK, VAR'daki Volkan Bayarslan'ı dört gün içinde Kasımpaşa-Konya ve G.Saray-Çaykur Rizespor maçlarına tayin etti.

 

Fırat Aydınus'a: Niye çağırdın!

Yeni Malatya-Gaziantep FK maçında VAR’daki Fırat Aydınus, sahadaki Mert Güzenge’yi tam dört defa monitöre çağırmıştı. MHK, “Eller arkadan bağlıysa monitöre çağırma. Penaltı çalındıysa bile iptal ettir” diyerek bu maçtaki elle oynamada çalınan penaltı için VAR'ın çağırmasını onaylamadı. “Elleri ve kolları arkaya bağlı olarak topa doğru hamle yaparsa top da ele ya da kola gelirse pozisyon devam. Hakem verirse VAR iptal ettirecek” denildi.

 

"Hani kırmızı nerede?"

Tatlı'nın değerlendirdiği başka bir pozisyonsa Adanaspor-Balıkesirspor maçında sarı kart gören futbolcunun yaptığı protestonun ceza görmemesi üzerine oldu. MHK Başkanı Serdar Tatlı, “Bu maçın hakemi Direnç Tonusluoğlu, oyuncuya sarı kart gösteriyor. Oyuncu, hakemin bu kararını şiddetle protesto ediyor. Bu görüntü canımızı çok acıttı. Bu, mutlaka kırmızı olmalıydı” diye konuştu.