Sergen Yalçın Seba!

Trabzonspor'a UEFA'dan gelen 1 yıl men cezasınına dair son karar merci olan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi-CAS'ın açıklaması bekleniyor. UEFA cezayı açıkladığı günden bu yana Süper Lig'de üçüncülük yarışı değer kazandı. Öyle ya, Trabzonspor'un cezası onanırsa ligi üçüncü bitiren Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynama hakkı elde edecekti.
26 Temmuz 2020 14:05- Son Güncelleme - 27 Temmuz 2020 08:33
Google news abonelik

AJANSSPOR - DETAY

Bu sıranın en büyük adayları da Sivasspor, Galatasaray ve Beşiktaş'tı. Son haftada 4'te 4 yapan siyah beyazlılar rakiplerinin de puan kayıplarıyla üçüncülük ipini göğüsledi. Siyah beyazlı camia 'küçük bir şampiyonluk' yaşamışçasına sevindi. Kötü geçene bir sezonda gelen bu değerli üçüncülük bir nebze de olsun moralleri yerine getirdi.

Meteliğe kurşun sıkılırken bile...

Beşiktaş'ın puanının yüksek olması nedeniyle ön elemede seri başı olma ihtimalinin yüksek oluşu da Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalma şansını artırıyor. Dolayısıyla elde edilen üçüncülük hem maddi hem manevi açıdan çok kıymetli bir hal alacak, şayet CAS Trabzonspor'un cezasını onarsa.

Kulübün içinde bulunduğu maddi zorluklar nedeniyle Burak Yılmaz ile bile yollarını ayırmak zorunda kaldığını ve transferde çok büyük paralar harcanamayacağnı dün bizzat teknik direktör Sergen Yalçın söyledi. Ama aynı Yalçın, buna rağmen Şampiyonlar Ligi öne elemesi için ezber bozan bir açıklama yaptı.

Yalçın, "Trabzonspor bir ceza almasın, onlar oynasın, onların hakkı" dedi. Bu açıklama kamuoyunda büyük takdir görürken, ister istemez efsane başkan Süleyman Seba'yı hatırlattı.

Beşiktaşlı duruşunun sembolü

Beşiktaşlı duruşunun sembolü

Büyük başarılara rağmen mütevazı kişiliğiyle taraflı tarafsız herkesin gönlünü fetheden ve 'Beşiktaşlı duruşu'nu ete kemiğe büründüren Seba, Trabzon'da elde edilen şampiyonluk sonrası uçakta kutlama yapmak isteyen oyuncularına tarihe geçen bir gerekçeyle engel olur.

Yıl 1986... Beşiktaş, bir önceki sezon averajla şampiyonluğu Fenerbahçe'ye kaptırmıştı. Futbolun cilvesi Beşiktaş, 85-86 sezonundaysa son haftaya averajla Galatasaray'ın önünde lider girer ama rakip zorlu Trabzonspor'dur. Üstelik deplasmanda.

Kaleci Zafer Öğer'in yıldızlaştığı (Fenerbahçe'ye şampiyonluk getiren 1996 Rüştü Reçber Trabzon performansının aynısı diyebiliriz) maçı Beşiktaş, futbolumuzun ilk moder ön liberosu olarak kabul gören Gökhan Keskin'in attığı golle maçı 1-0 kazanır ve şampiyon olur.

Seba, uçak korkusuna rağmen Trabzon'a kadar gitmiştir, ilk şampiyonluğu yerinde yaşamak için. Dönüş uçağında tarihe geçen o ders yaşanır işte...

Seba, şampiyonluk kutlaması yaptırmadı

Bunu da şampiyon kadronun stoperi Uğur Güveniroğlu'ndan dinleyelim:

"Şampiyon olduk dönüyoruz, o zaman da Trabzonspor’un başkanı sayın Mehmet Ali Yılmaz Bey’di. Tabii ki, şampiyonluk için bir kutlama yapılacaktı. Uçakta rakip takımın başkanı ve futbolcuları olduğu için -bizimle beraber dönüyorlardı İstanbul’a- Süleyman Ağabey, rencide olmasınlar diye o büyüklüğü gösterip, bizim şampiyonluk kutlamamızı orada yaptırmadı. Onun da ne kadar büyük bir insan olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Rakip takıma karşı gösterdiği saygı ve sevgi bugünlerde belki de en çok aradığımız olay yani."

Efsane Metin Kurt'un dediği gibi, futbolun arsadan borsaya transfer olduğu ve her şeyin para üzerinden okunduğu bir dönemde Sergen Yalçın'ın, büyük para manasına gelen Şampiyonlar Ligi'nin kendilerinin değil, Trabzonspor'un hakkı olduğunu söylemesi de kıymetli bir duruş olarak futbol tarihimize geçmiştir.

Bu manada 'Sergen Yalçın Seba' benzetmesi yaparsak, mübalağa etmiş olmayız sanırız.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Spiker canlı yayında soyundu!