AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Haber Global'de açıklamalarda bulundu

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 08 Eyl 2021 - 20:20 / Son Güncelleme : 08 Eyl 2021 - 22:22

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, spor gündemine ve kendisini eleştiren MHK Danışmanı Jaap Uilenberg'e ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Haber Global'de açıklamalarda bulundu

AJANSSPOR - HABER

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Haber Global'in konuğu oldu. Yalçın, "Milli maç araları biraz daha yoğun geçiyor. Burada kalan oyuncular maç oynamadığı için onları hazırlamamız gerekiyor" dedi. A Milli Takım'ın 6-1'lik Hollanda yenilgisi ve Şenol Güneş'in aldığı eleştirileri yorumlayan başarılı çalıştırıcı şöyle devam etti: 

Sergen Yalçın'dan Şenol Güneş'e destek 

"Bizim meslekte işler iyi giderken çok kimseye ihtiyacınız olmuyor. Taraftarın, camianın, halkımızın desteğine işler sıkıntıya düştüğünde teknik direktörlerin ihtiyacı var. İşler iyi gitmeyebilir, hocaya biraz destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Milli seviye daha da yukarıda. Sonuç sağlıklı olmadı ama hocamıza, oyuncularımıza destek vermek gerekir diye düşünüyorum. Hocamızın yerinde herkes olabilir. Konuşmayı, kaos ortamları yaratmayı, eleştirmeyi çok seviyoruz. Bu tür durumlarda sakin kalmak lazım. Bu hocamız ve oyuncularımız bizi şampiyonaya götüren oyuncularımız."

'Uilenberg'e birileri bir şeyler fısıldamış'

Ardından MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg'in kendisinin saha kenarındaki davranışlarını eleştirmesine değinen Sergen Yalçın, "Uilenberg’in ne yaptığı çok önemli değil aslında. Futbol federasyonu tarafından çağrılmış, işi hakem yetiştirmek. Almanya’ya gidip ‘Bayern Münih’in teknik direktörü hakemler üzerinde baskı yaratıyor’ diyebilir mi? Derse ne olur, burada ne oldu? Bu arkadaşa birileri bir şeyler fısıldamış bir defa. Ben 15 tane teknik direktörün davranış şekillerini gösteririm, baskı yaratıyor mu görürsünüz" diye konuştu. 

'TFF, Uilenberg'i göndermezse taraf olur'

Uilenberg’e tepkisini sert ifadelerle dile getiren Yalçın, "Sen Beşiktaş camiasını nasıl karşına alıyorsun? Camiayı karşısında alıyor, beni almıyor. Ben teknik direktörüm. Beşiktaş camiası da sana haddini bildirir bir defa. TFF’ye döndüğümüz zaman bir yetkili falan varsa bağlansın, bu adama böyle bir röportaj yapma hakkını nasıl vermiş federasyon? Sen hakemlere beni hedef gösterdin, seminerlerde neler söyledin acaba benimle ilgili, ben onu merak ediyorum. Kesin 3-5 maç içinde atılırım, hiç şüphem yok. Uilenberg artık bir taraftır, Beşiktaş’ın karşısındadır. TFF, bu arkadaşın içine son vermelidir. Bu açıklamadan sonra artık hakem camiasından çekiniyorum. TFF bu kişiyi kendi içinde tutarsa TFF de taraftır" diyerek dikkat çekti.

'Keşke her sene şampiyon olsak'

Beşiktaş'ın teknik patronu, "Gönül ister ki her sene şampiyon olalım. 2. olsan başarısız oluyorsun, gerçekten zor bir iş. Bu kadar kaos ortamı yaratmayalım, sürekli bir kaos ortamı. Madem bu kadar biliyorsanız neden hoca olmadınız? Bu iş bu kadar basit değil. Biraz hoşgörümüz olsun, arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza güvenelim. Ben de yorumcuyken eleştiriyordum, şimdi bana da sallayacaklar" ifadelerini kullandı.

'La Liga açıklamam çok irdelenecek bir şey değil'

Geçtiğimiz günlerde söylediği "La Liga'da çalışmak istiyorum" sözlerine de açıklık getiren Yalçın, "İspanyolca dersi alıyorum çünkü hoşuma gidiyor. Bir şey söylüyorsun, aklıma o an La Liga geldi, La Liga dedim. Nereden söyledim... Bugün kime sorarsan sor Premier Lig’de çalışmak ister. Çok irdelenecek bir durum değil.

 

Bundan 8 sene önce Gaziantep’te, ondan önce Konya’da, Malatya’da çalışıyordum. Çok zorlu görevleri kabul ettim. Bir yerlerden geliyorsun işte. Başka hocalar da gökten inmediler. Kimse evde otururken ‘Gel Beşiktaş’ta teknik direktörlük yap’ demiyor. Ben çok emek sarf ettiğimi düşünüyorum. Şu an futbolculuktan 10 kat fazla tempoda çalışıyorum" diye konuştu.

'Transfer teknik direktörü çok yoruyor'

Sergen Yalçın transfer konusunda ise şunları söyledi: "Bu transfer dönemlerinin daha erken bitmesi lazım. Teknik direktörü inanılmaz yoruyor. Sosyal medyanın etkisi de çok oluyor. Taraftarlarımızın fikirlerine tabii ki değer vermek zorundayız ama acil karar vermemiz gerekiyor. Pjanic olayı… Son gün. Hemen bitirmemiz gerekiyordu. Her aldığımız oyuncunun bir amacı var, bir yerlerde kullanmak için alıyoruz.

'Pjanic'i ben almadıysam, kim almış?'

Pjanic’in benle alakası yoksa oyuncuyu kim almış? Oyuncuyu bulan, Facetime konuşan ve getiren benim, bana rağmen mi alınmış oyuncu? Rachid’in menajerleri beni aradı, ben ‘Herhalde şaka yapıyorsunuz’ dedim. Facetime konuştuk, ilk sorduğum soru ‘Bize gelmek istiyor musun’du. Öyle bir elektrik aldım ki, gelmek istiyorum dedi, ben de gel dedim. Çok mutluydu benle konuşurken.

Sergen Yalçın: Balotelli'yi istemedim

Balotelli’yi ben istemedim. Alacağımız santforun, oyuncunun iyi veya kötü olması ile ilgisi yok. Net bir oyuncu olması lazım. Kafamızda soru işareti olmamalı. Alacağımız oyuncu net olmalı. Uzun zamandır sakatlığı olmamasına rağmen oynayan bir oyuncu değil. Çok iyi ve yetenekli olabilir ama kafama yatmayan bir oyuncuyu kabul edemem. Stoper de aldık, golcümüz de var. Yedek, yedek demeyeyim yanlış anlaşılmasın, başka golcümüz de var. Pjanic gibi bir alternatifi oraya almamız kime ne zarar getirir? Tüm bölgelere alternatif aldık. Geniş kadro yönetmek belki daha zordur. O da bizim işimiz zaten. Ben yöneten, idareci kısmındayım."

'Rıdvan'ı zarar görmesin diye çıkardım'

Rıdvan Yılmaz'a ayrı bir parantez açan sergen Yalçın şöyle devam etti: "Bizde birinci, ikinci, üçüncü sol bek diye bir şey olamaz. N'Sakala’nın oynaması gerekiyordu. Rıdvan neden oynamıyor diye sordular geçen sene hep, vardır bir sebebi bana güvenin dedim. Ama her oyuncunun neden oynamadığını açıklayamayız. Genç oyuncu tecrübesiz, performansı aşağıya düşmüşken yara alabilir, bu onu aşağıya çekebilir. Kayseri maçında Rıdvan’ı daha fazla zarar görmesin diye oyundan çıkarttım. Bizim oyuncularımızın hepsi bizim için çok değerli.

'Bugün Ersin oynuyor, yarın Mert oynar'

Mert transferi Ersin’in performansı ile ilgili değil. Şu an Ersin ile oynuyoruz, yarın Mert de olabilir. Yarın Mert’i oynattım, niye oynattın diye mi soracaklar? Çünkü kararı ben veriyorum. Var bir sebebi, bir şey düşünüyoruz. Çok işin içine giriyorsunuz, girmeyin. Antrenman performansını, psikolojiyi bilmiyorsunuz. Belki oynatmayarak oyuncuya iyilik ediyorum.

'Rıdvan ve Ersin Beşiktaş'ın geleceği'

Rıdvan’ı kiralık verecekmişiz… Kim çıkarttı bunu? Rıdvan ve Ersin bizim geleceğimiz. Oynamayabilir, bugün oynar yarın oynamaz. 26-27 oyuncu var, 11 oyuncu oynatıyorum nasıl hepsini oynatayım? Hata da yapabilirim buna katılıyorum. Bu oyuncular tarafından yargılanacak bir durum değil. Oyuncu maçını oynar, antrenmanını yapar, profesyoneldir."

'Avrupa Ligi'nde devam etmek istemiyorum'

Canlı yayında bir de itirafta bulunan Sergen Yalçın, "Ben Avrupa Ligi’de devam etmek istemiyorum. O bizi çok yorar. İlk ikide çıkabilirsek niyetimiz o, çok mutlu oluruz ama zor bir grup. Şampiyonlar Ligi oynayacağız, ilk defa oynayacağız böyle bir grup aşaması. Biraz da kendimizi test edeceğiz. Onların temposuna ayak uydurursak o zaman işler değişir. Benim oyuncu kalitem bu gruptaki herkesle oynamaya yeter, tempom yeter mi korkum o" dedi.

Sergen Yalçın'dan yabancı kuralı yorumu

Beşiktaş Teknik Direktörü yabancı konusundan şikayetçi olurken, şu şekilde şikayetçi olduğunu dile getirdi: "Türk oyuncunun önü kesiliyor diyorlar. Niye Ersin’in önü kesilmedi? Ersin, Rıdvan niye oynuyor? Bunlar Türk değil mi, genç değil mi? Sorun bizde değil, Anadolu’da. Anadolu’da 3 Türk oynatmak çok zor. Sen yine iyi Türkleri alıyorsun büyük takım olarak, onlar problem yaşıyorlar. Türk oyuncunun önü kesiliyor cümlesi yanlış bir cümledir. Galatasaray, Trabzon ve Fenerbahçe’de de genç Türk oyuncular oynuyor. Bu fikri kim ortaya atıyorsa bunun açıklamasını yapmalı. Kim var önü kesilen genç oyuncu? 10 Türk oynasa ne fark eder yani? Ben teknik direktörüm, ne diyorlarsa onu yapıyorum. Bu işlerde eleştirmek bana düşmez."

Ahmet Nur Çebi'ye transfer teşekkürü 

Sergen Yalçın, "Geçen sene inanılmaz bir kaos ortamı vardı. Bu sene hiçbir sorun yaşamıyoruz. Taraftarımız bize güveniyor, sosyal medyada bir sıkıntı yaşamıyoruz. Oyuncuları almakta geç kaldık belki biraz ama hiçbir sorun olmuyor. Herkes birbirine inanıyor, çok güzel bir ortam oluştuğuna inanıyorum. Bizim her şeyimiz taraftarımız. Bu sene yaptığımız transferler, başkanımız Ahmet Nur Çebi’ye de teşekkür etmek lazım" diye konuştu.

Sergen Yalçın: Kolay kolay bırakmam

Yalçın, "Ben kulüplerde çalışırken Anadolu’da özellikle ayrılırsam neden ayrıldığımı açıklamıyorum. Özel bunlar. Bazı sorunlar oluşur ayrılırsınız. Kontrat mesela. Siz merak etmeyin, ben bırakmam kolay kolay" ifadeleriyle de dikkat çekti.

Sergen Yalçın: Evlenmek istiyorum

Özel hayatı konusunda da konuşan Sergen Yalçın, "Evlenmeyi düşünüyorum. Gerçekten evlenmek istiyorum. Bir türlü o yola giremedim. Bu istemeyle olacak bir şey değil ki. Evlenmeyi düşünmek ve evlenmek farklı şeyler. E düşünüyorum, bulamıyorum. O pozisyonda bir ilişkin olmuyor. Evlenmek isteyen milyonlarca insan vardır belki şu anda. Bir birliktelik yaşaması, koşulların doğru olması gibi seçenekler var. Ben de tabii ki istiyorum bir çocuğum olsun" dedi.