Seyirci tribünlere dönecek mi?

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, sezonun son üç haftasında seyircili oynamaktan bahsededursun, diğer ülkelerde bu konuya daha temkinli bir yaklaşım söz konusu. Özellikle dünyada en çok seyirciyi tribünlere çeken ülkesi Almanya’da bu sezonun seyircisiz tamamlanması kesin. Ancak 2020/21 sezonunun seyircili olarak başlamasının mümkün olabileceği çeşitli kesimlerce dile getiriliyor.
6 Haziran 2020 16:37- Son Güncelleme - 6 Haziran 2020 16:37
Google news abonelik

HÜSEYİN ÖZKÖK-AJANSSPOR

Almanya’da spor bakanlığı olmadığı için ülke sporundan sorumlu olan Federal İçişleri Bakanı Horst Sehofer, seyircili futbolun dönüşü için görüş bildirenlerden biri. Seehofer, yaptığı açıklamada kalbinde bu konuda bir güven duygusu taşıdığını ancak bunun ilk aşamada koronavirüs öncesi gibi olamayacağını seyircilerin kısıtlı sayıda ve aralarında mesafe olacak şekilde bir yerleşimle statlarda yer almasının mümkün olabileceğini belirtip taraftarların sabırlı olmaları gerektiğini söylüyor.

Kahn, seyirciden yana

Bundesliga kulüplerinin yöneticilerinin de görüşler bu doğrultuda. Köln CEO’su Alexander Wehrle, Bayern Münih AG Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Kahn, Dortmund Sportif Direktörü Michael Zorc ve Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler de yeni sezonda kısıtlı da olsa tribünlere seyirci alınmasından yana.

Oliver Kahn geçtiğimiz günlerde Sky’da katıldığı programda yönetimde tribünlere 10-11 bin seyirci alma planları üzerine konuştuklarını ifade etti. Yöneticiler özellikle sezonun sona yaklaştığı şu dönemde taraftar gruplarının tüm çağrılara uyarak stat yakınlarında toplanmadıklarını ve yeni sezonda da kurallara uyacaklarına inandıklarını belirtiyorlar.

Sosyal mesafe ihlal edildi

Diğer yandan Macaristan’da yapılan uygulamada yaşananlar ise bazı soru işaretleri ortaya koydu. Macaristan Kupası finalinde iki sıra dört koltuk boşlukla oturması gereken seyircilerin bir bölümünün kale arkasına toplanarak sosyal mesafe kurallarını ihlal etmeleri kafaları karıştıran bir durumdu. Diğer yandan statlara gidiş dönüş, içeri giriş çıkış ve stat tuvaletlerinin kullanımı konuları ile ilgili yapılmış bir çalışma henüz yok.

Yeni sezonda seyircili oynamak isteyen tüm liglerde aynen futbolcular için hazırlanan “dönüş planı” gibi seyirciler için de ciddi anlamda bir konseptin ortaya konması gerekecek. Çünkü kulüplerdeki sınırlı sayıda ve kontrol altındaki insanı yönetmek kolay ancak kontrolsüz bir şekilde statlara gelecek taraftarlar için ciddi bir “seyircili futbol konsepti” çalışmalarının bir an önce başlaması şart.

Özdemir hata yapar

Bu bağlamda TFF hazırlık olmadan Nihat Özdemir’in söylediği gibi son üç haftaya seyircili maç oynatmaya kalkarsa çok büyük bir hata yapar.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.