AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Sürpriz değil: Önemli sakatlıklar artacak

İlk Yayınlanma : 04 Oca 2021 - 12:03 / Son Güncelleme : 04 Oca 2021 - 12:07

Spor bilimci Ingo Froböse, pandemi sonrası ara verilmeden devam eden liglerdeki büyük tehlikeye dikkat çekti. Froböse'ye göre kronik yorgunluk yüzünden önemli sakatlıklar yaşanacak. Detaylar haberimizde...

Sürpriz değil: Önemli sakatlıklar artacak

Hüseyin Özkök-AJANSSPOR

Almanya’da Köln Spor Akademisi’nde görev yapan spor bilimcisi Ingo Froböse, uzun süredir dinlemeden maçlara çıkan oyuncuların yakın zamanda önemli sakatlıklar yaşamaya başlayacaklarını açıkladı. Önleme ve rehabilitasyon bilimi konusunda uzman olan Froböse, liglerin ara vermeden devam etmesinin sakatlıkları % 30 oranında arttıracağını düşündüğünü belirtirken vücuda aşırı yüklenmenin gelecek aylarda ağır sağlık problemlerine yol açabileceğinin altını çizdi.

Alman Tagesspiegel gazetesine konuşan bilim insanı, futbolcuların beslenme, uyku düzeni ve eğlencelerine her zamankinden daha fazla dikkat ederek bu sakatlıklarının önüne geçme şanslarının olduğunu ifade etti. Sorumluların oyuncuları çok daha fazla kontrol etmesi ve fazla alan bırakmaması gerektiğinin altını çizen Froböse, sürekli abur cubur yemenin, gece geç saatlere kadar TV karşısında çok uzun sürelerle oturmanın veya oyun oynanmasının önüne geçilmesinin gerektiğini söyledi.

"Sakatlıkların çoğu bu tür yorgunlukla oluşur"

Oyuncuların iki tür yorgunluk yaşadığını anlatan Alman akademisyen, şunları söyledi: “Bir yanda her maç sonrası aktif dinlenme ile giderilen akut yorgunluk vardır. Sakatlıkların çoğu bu tür yorgunlukla oluşur. Ama diğer yanda bir de kronik yorgunluk oluşur. Bu da ancak maçlara verilen aralarla giderilebilir. Şu anda bu kronik yorgunluk henüz ortaya çıkmadı ama sezon sonu yaklaşıp karşılaşmalardaki baskı giderek arttıkça görülmeye başlayacak.”

Ingo Froböse, futbolcular için en idealinin tatilden çok maçlar arasında yeterince uzun ara verilmesi olduğunu belirtti. Froböse'ye göre böylece devre arasında ve sezon sonunda uzun tatillere gerek kalmayacak.