• Diğerleri

Swap ne demek, swap anlaşması nedir?

Swap ne demek, swap anlaşması nedir? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap ile ilgili açıklamalarda bulundu. TCMB, Katar Merkez Bankası ile imzalanan swap tadil anlaşmasına ilişkin bir duyuru da paylaştı. Bunun üzerine vatandaşlar, swap nedir ne anlama geliyor ve swap anlaşması ne oluyor gibi araştırmaları sıklaştırdı. İşte detaylar...
23 Mayıs 2020 20:29- Son Güncelleme - 23 Mayıs 2020 20:29
Google news abonelik
Swap ne demek, swap anlaşması nedir?

SWAP ANLAŞMASI NE DEMEK, SWAP NEDİR?

Kelime olarak "değiş-tokuş" ve "takas" anlamlarına gelen swap, finansal bir terimdir ve döviz takası işlemleri için kullanılır. Finans piyasalarında iki tarafında belirli bir zaman diliminde varlıklarına ve yükümlülüklerine bağlı olarak farklı faiz ödemelerini yahut farklı dövizleri karşılıklı olarak değiştirdikleri işlemlere swap denir.

Üç tür swap işlemi yapılmaktadır. Bunlar; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapıdır.

Para swapı işlemlerinde tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullara bağlı olarak belirli miktardaki para birimleri değiştirilir.

Faiz swapı işlemleri ise gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

Döviz swapı işlemleri ise gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

Chelsea - Liverpool (1-0) - Maç Özeti - Premier League 2017/18