TFF Deprem Nedeniyle Ara Verilen Ligler İçin Karar Veriyor

İsa Kethüda
07.02.2023 - 12:30 | Son Güncellenme: 07.02.2023 - 14:07

TFF, 10 ili vuran deprem nedeniyle ara verilen futbol ligleri için bugün olağanüstü toplanarak karar verecek. Beyaz Sezon ilan edilebilir. İşte detaylar.

AJANSSPOR-HABER

Tüm Türkiye'yi sarsan deprem hayatın birçok alanındaki faaliyetleri askıya aldı. Herkesin önceliği deprem yaralarını sarmak. Bu noktada futbol başta olmak üzere tüm sportif etkinliklere de dün itibarıyla ara verilmişti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bugün olağanüstü bir toplantı yaparak ligin rotasını çizecek.

TFF, Riva'da karar toplantısı yapacak

Riva'da toplanacak olan TFF yönetiminin radikal kararlar alması bekleniyor. Haber Global Muhabiri Sercan Hamzaoğlu, TFF'nin masasındaki muhtemel ihtimalleri yazdı. Hamzaoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda üç önemli kararın seçenekler arasında olduğunu yazdı.

TFF'nin masasındaki üç seçenek

Buna göre TFF yönetimi 2022-2023 sezonunu "Beyaz Sezon" ilan edebilir. İşte seçenekler:

  • -Tüm futbol liglerine uzun bir süre ara verilmesi.
  • -Depremden etkilenen kulüpler için "Beyaz Sezon" ilan edilmesi
  • -Tüm liglerin iptal edilmesi.
İlgini Çekebilir
Can kaybı 3 bin 419
Habere Git

Beyez Sezon nedir, ne olur?

Beyaz Sezon demek, liglerde yer alan deprem bölgesi takımlarının maçların dondurulması ve küme düşmemesi demek. Tüm ligler söz konusu deprem bölgesi takımları olmadan devam edecek anlamı taşıyor "Beyaz Sezon".  Liglerin devam etmesi halinde bu TFF'nin bu kararı alması çok büyük olasılık.

İlk etapta 2 haftalık bir erteleme olabilir

Liglere ilk etapta 2 haftalık bir erteleme olabilir ancak zaten Dünya Kupası nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Süper Lig'de de takvim sıkışmıştı. Ki depremin yaşandığı dönemde de hafta içi ve hafta sonu maçlar oynanmaktaydı. Erteleme kararı verilirse liglerin pandemi döneminde olduğu gibi Haziran-Temmuz'a sarkma ihtimali yüksek.

Liglerin iptali en radikal karar

Tüm liglerin iptal edilmesi ise en radikal karar olacaktır. 10 ilde saatler geçtikçe depremin yarattığı yıkımın tahminlerin de ötesinde olduğu ortaya çıkıyor. Binlerce bina yıkıldı, binlerce yaralı ve ne yazık ki ölü var. Ve henüz enkazların çok ama çok büyük bir bölümüne de ulaşılmış değil. Tablonun vehameti karşısında futbolun ikinci plana atılması elbette makul olacaktır. Bu noktada tüm kulüplerin tavrı da önemli olacaktır.

İlgini Çekebilir
Christian Atsu hayata tutundu
Habere Git

Deprem bölgesi futbol takımları

Türkiye'de 10 ilde sarsıcı bir etki yaratan depremden etkilenen toplam 15 profesyonel takım bulunuyor. Bunların üçü Spor Totot Süper Lig, ikisi Spor Toto TFF 1. Lig, altısı TFF 2. Lig ve dördü de TFF 3. Lig'de yer alıyor. İşte liglere göre takımların dağılımı:

 
 

  DEPREMDEN ETKİLENEN FUTBOL TAKIMLARI
  Takım Bulunduğu Lig
1 Adana Demirspor Spor Toto Süper Lig
2 Atakaş Hatayspor Spor Toto Süper Lig
3 Gaziantep FK Spor Toto Süper Lig
4 Adanaspor Spor Toto 1. Lig
5 Yeni Malatyaspor Spor Toto 1. Lig
6 Amed Sportif Faaliyetler TFF 2. Lig
7 Şanlıurfaspor TFF 2. Lig
8 Tarsus İdmanyurdu TFF 2. Lig
9 İskenderunspor TFF 2. Lig
10 Adıyaman FK TFF 2. Lig
11 Diyarbekirspor TFF 2. Lig
12 Karbel Karaköprü Belediyespor TFF 3. Lig
13 Yardımcıoğlu Sigorta Kahramanmaraşspor TFF 3. Lig
14 Osmaniyespor FK TFF 3. Lig
15 Malatya Arguvanspor TFF 3. Lig
Senin için hazırladığımız haberler