• Diğerleri

TFF'yi mahkum ettiren Ömer Rıza'dan yeni hamle

24 Haziran 2020 16:56- Son Güncelleme - 24 Haziran 2020 19:56
Google news abonelik

AJANSSPOR - ÖZEL

2008 yılında Trabzonspor ile sözleşmesini feshederek ayrıldığı için Tahkim Kurulu tarafından tazminat ödemeye mahkum edilen Ömer Rıza, Avurpa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davayı kazanmasının ardından Trabzonspor ve Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) karşı harekete geçecek.

62 bin Euro tazminat ödemişti

Ömer Rıza'nın davasını yürüten Bezen & Partners Hukuk Bürosu'ndan avukat Zekican Samlı, süreci Ajansspor'a değerlendirdi.

Samlı, hak ihlali gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne de başvurduklarını belirterek, "Yaklaşık 3 yıl önce başvuruda bulunduk. Olumlu sonuç çıkarsa TFF ve Trabzonspor'a karşı yeniden bir hak arama sürecimiz başlayacak" dedi.

Trabzonspor ile yaşanan süreç

Sözleşme feshinden sonra Trabzonspor ile geçmişte yaşanan süreci de hatırlatan Samlı, "Trabzonspor’un ilk aşamada Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’ndan (UÇK) talep ettiği rakam 153 bin 670 Euro'ydu. UÇK, bu talebi kısmen kabul edip 115 bin 533 Euro’ya hükmetti. Tahkim Kurulu sürecin sonunda miktarı indirip, Ömer Rıza’nın toplam 61 bin 596 Euro ödemesine karar verdi" dedi.

TFF yüzünden erken bıraktı

TFF yüzünden erken bıraktı

Ancak TFF'nin kararı kendilerine zamanında tebliğ etmediğini ve bundan ötürü oyuncunun büyük zarara uğradığını kaydeden Samlı, "Çünkü Ömer Rıza bu nedenle transfer sezonunu kaçırdı. Futbol hayatının sonlanmasında bu durum büyük etken oldu. 1.5 yıl oynayamadı. İngiliz 3. Ligi'ne gidebildi. Erken şekilde kariyerini bitirmek zorunda kaldı" dedi.

"TFF kurullarının yapısının değişmesi kaçınılmaz"

Avukat Zekican Samlı, AİHM'in Ömer Rıza kararının TFF kurullarının bağımsız olmadığını kesinleştirdiğini de vurgulayarak, "Aslında benzer kararı kamu ombudsmanlığı da vermişti. TFF'nin kurulların yapısında değişikliğe gitmesi artık kaçınılmaz" dedi.

Ömer Rıza'nın futbolculuk kariyeri

8 Kasım 1979 Londra doğumlu olan Türk asıllı Ömer Kerim Ali Rıza, aynı zamanda İngiliz vatandaşı. Rıza futbola Arsenal altyapısında başladı. 2003'te Denizlispor'a transfer olan futbolcu, 2006'da Trabzonspor'a imza attı. 2 yıl burada kalan oyuncu, 2008'de Shrewsbury Town'a gitti. Ömer Rıza, 2015'te Harlow formasıyla futbolu bıraktı.

Rıza, bordo mavili formayla 39 maçta 6 gol attı.

Watford'da antrenörlük yapıyor

Watford'da antrenörlük yapıyor

Ömer Rıza halen Watford altyapısında antrenör olarak çalışıyor.

TFF tazminat ödeyecek

AİHM aldığı kararla kurulların bağımsız olmadığını vurgularken, TFF'nin Ömer Rıza'ya 12.500 Euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

AİHM'İN TARİHİ KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. 

Yaya Toure, kırmızı kart rekorunu eline aldı