TOKİ başvuru paralarını ne zaman iade edecek?

TOKİ para iadesi tarihi, TOKİ başvurusu yapanlar tarafından şimdiden araştırılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 bin sosyal konut kurasının yapılacağı tarihi açıklamasından sonra, TOKİ para iadesi konusu da araştırılan konular arasına girdi. Peki, TOKİ başvur paralarını ne zaman iade edecek?
19 Ocak 2020 23:01- Son Güncelleme - 19 Ocak 2020 23:01
Google news abonelik

TOKİ para iadesi tarihi, TOKİ başvuru paralarını ne zaman iade edecek? TOKİ başvuruları sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar, oluşan yoğunluk nedeniyle kendilerine çıkıp çıkmayacağı ikilemi içerisinde şimdiden TOKİ başvuru paralarını ne zaman iade edecek? Sorusuna cevap aramaya başladı. İşte TOKİ para iadesi ile ilgili merak edilenler…

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yürütülen TOKİ başvurusunda toplanan konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek. Sonrasında da başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuraların ise şubat ayında çekileceğini duyurdu. Şubat’ın kaçında çekilecek belli değil.

TOKİ BAŞVURU PARALARINI NE ZAMAN İADE EDECEK?
TOKİ başvuru paralarını, projeye yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade eder.

TOKİ kura tarihleri içerisinde ismi çıkmayan kişiler de TOKİ başvuru paralarını iade alma hakkı kazanıyor.

KAMPANYAYA TOPLAM 1 MİLYON 211 BİN 518 BAŞVURU YAPILDI.

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.