• Diğerleri

Toplum bilimleri kurulu nedir? Kimlerden oluşuyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle ilgili sondakika gelişmelerini açıkladı. Bakan Koca, COVID-19 önlemleri için Toplum Bilimleri Kurulu oluşturulduğunu söyledi. Peki Toplum Bilimleri Kurulu nedir? Görevi nedir? Kurul, kimlerden oluşuyor? Detaylar haberimizde...
7 Nisan 2020 20:46- Son Güncelleme - 7 Nisan 2020 20:47

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar önüne geçti. Türkiye günlük koronavirüs haritasını duyuran Koca, ardından Toplum Bilimleri Kurulu'nun oluşturulduğunu açıkladı.

Toplum Bilimi Kurulu nedir, görevleri nelerdir?

İşte Bakanın o açıklamaları

"Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya başlanmadığı tedebirde örneği olmayan yapılanmaya gittik. Bunun ilk sonuçlarından biri Bilim Kurulu'nun oluşturulmasıdır. Tavsiye kararları ulusal politikamıza rehberlik etti.

Toplum olarak hastalığa karşı daha toplumsal ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek, bize hayatı kolayllaştıracak tekliflerde bulunacak. Bu salgınla mücadelede dünyada tekdir.

Ülkemizde önemli bir bilgi biriklimi oluşturulmuş durumda. Konu bilim dünyası için yeni bir bilgidir. Virüs değişime uğramaktadır. Şu an her yaşta olağanüstü bulaşabilen bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Bütün dünyada ağırlıklı risk grubu 65 yaş üstü olarak tanımlanmıştı. Bugün risk grubu tanımı kavramı genişlemiştir. Artık genç yaşlarda hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş bir güvence kavramı olarak tanımlanmamalıdır. Bütün risklere karşı başvuracağımız çözüm izolastondur."

Toplum Bilimi Kurulu kimlerden oluşur?

Toplum Bilimleri Kurulu, psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bilinen kişilerden oluşan bir kurul olacak.

11. Hafta / B. Mönchengladbach - W. Bremen (3-1) - Maç Özeti - Bundesliga 2019/20